1 of 5 images
Damascus Slate Cleaver
2 of 5 images
Damascus Slate Cleaver
3 of 5 images
Damascus Slate Cleaver
4 of 5 images
Damascus Slate Cleaver
5 of 5 images
Damascus Slate Cleaver
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 8 in
- Overall Length:
- 13 in
- Blade Material:
- Damascus Steel
- Handle Color:
- Black Sculpted Micarta
- Additional Features:
- Lanyard Hole
- Color:
- Black
Code: 14P-KN1-DM1332-DM-1332
MPN: DM-1332
UPC: 801608013320
List: $85.95Save 14%
$73.99
Product Info for Damascus Slate Cleaver 8.00 in Damascus Steel Fixed Blade Knife
13" (33.02cm) overall. 8" (20.32cm) Damascus steel cleaver style blade. Black sculpted micarta handle. Full tang. Lanyard hole. Brown leather belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Damascus Slate Cleaver 8.00 in Damascus Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Damascus |
| Blade Length: | 8 in |
| Overall Length: | 13 in |
| Blade Material: | Damascus Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Black Sculpted Micarta |
| Weight: | 1.46 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Length: | 33.02 cm |
Package Contents:
- Damascus Slate Cleaver
Damascus Slate Cleaver 8.00 in Damascus Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Damascus Slate Cleaver 8.00 in Fixed Blade Knife, Black sculpted micarta, DM1332 , MPN: DM-1332 , UPC: 801608013320 , Code: 14P-KN1-DM1332-DM-1332
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare