1 of 4 images
Damascus Tree Ridge Karambit
2 of 4 images
Damascus Tree Ridge Karambit
3 of 4 images
Damascus Tree Ridge Karambit
4 of 4 images
Damascus Tree Ridge Karambit
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 5 in
- Overall Length:
- 9 in
- Blade Material:
- Damascus Steel
- Handle Color:
- Black And Green Micarta
- Color:
- Multi
Code: 14P-KN1-DM1324-DM-1324
MPN: DM-1324
UPC: 801608013245
List: $60.95Save $4.96
$55.99
Product Info for Damascus Tree Ridge Karambit 5.00 in Damascus Steel Fixed Blade Knife
9" (22.86cm) overall. 5" (12.7cm) Damascus steel curved blade. Black and green micarta handle. Full, extended tang. Finger ring. Brown leather belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Damascus Tree Ridge Karambit 5.00 in Damascus Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Damascus |
| Blade Length: | 5 in |
| Overall Length: | 9 in |
| Blade Material: | Damascus Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Black And Green Micarta |
| Weight: | 0.8 lb |
| Color: | Multi |
| Length: | 22.86 cm |
Package Contents:
- Damascus Tree Ridge Karambit
Damascus Tree Ridge Karambit 5.00 in Damascus Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Damascus Tree Ridge Karambit 5.00 in Fixed Blade Knife, Black and green micarta, DM1324 , MPN: DM-1324 , UPC: 801608013245 , Code: 14P-KN1-DM1324-DM-1324
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare