Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
The DD4 RIIIS AR15 style Upper Receiver Group is built around a 11.5 inch Cold Hammer Forged Government Profile barrel with a Daniel Defense Flash Suppressor, a GRIP-N-RIP Charging Handle, and our carbine length gas system. It features a 10.5 inch lightweight RIS III railmodeled after the revolutionary RIS II two-piece handguard developed for SOCOM which features M-LOK attachment for lighter weight. All Daniel Defense complete upper receiver groups come standard with an M16 profile bolt carrier group.![]()
NFA DISCLAIMER
Once this part is assembled into a complete firearm, it becomes a regulated item by the National Firearms Act (NFA). Please check with your local and state municipalities for any further regulatory requirements. It is the buyer's responsibility to make sure they comply with all NFA rules and applicable laws.
| Manufacturer: | Daniel Defense |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Overall Length: | 20.5 in |
| Barrel Length: | 11.5 in |
| Barrel Profile: | Government |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Muzzle Device: | Flash Suppressor |
| Finish: | Salt Bath Nitride |
| Gun Model: | AR-15 |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Multiple |
| Handguard Length: | 10.5 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Daniel Defense |
| Barrel Material: | Chrome Moly |
| Bolt Carrier Group Included: | MIL-SPEC |
| Charging Handle Included: | MIL-SPEC |
| Magazine Included: | No |
| Mount Type: | M-LOK |
| Gas System: | Carbine Length |