Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Caliber:
- 5.56x45mm NATO
- Overall Length:
- 20 in
- Barrel Length:
- 16 in
- Barrel Profile:
- Government
- Gas System Length:
- Mid Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-7
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
- Handguard Type:
- Free-Float
- Muzzle Device:
- Daniel Defense Flash Suppressor
- Finish:
- Black
- Color:
- Black
- Gun Model:
- M4
- Barrel Material:
- 41V50 Chrome-Moly Vanadium Steel
- Flutes:
- No
- Weight:
- 4 lb
- Condition:
- New
Code: DDD-UFH-NBV9L-23-128-02339-047
MPN: 23-128-02339-047
UPC: 815604018968
Buy Together and Save
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for Daniel Defense DDM4 V7 16 inch 5.56mm NATO Upper Receiver
The DDM4 V7 AR15 style Upper Receiver Group is built around a Cold Hammer Forged 16 inch barrel and equipped with a DD improved Flash Suppressor to reduce flash signature. It features a mid-length gas system for smooth, reliable cycling and reduced wear on moving parts. A free-floating MFR 15.0 handguard offers incredible weight savings as well as superior cooling, ergonomics, and modularity while maintaining the strength and durability expected from Daniel Defense. With the M-LOK attachment points that run along 7 positions and an uninterrupted 1913 Picatinny rail on top, the V7 upper receiver group has plenty of room for the sights, optics, and accessories the user may require. The independently ambi GRIP-N-RIP Charging Handle accommodates left- and right-handed shooters. All Daniel Defense complete upper receiver groups come standard with an M16 profile bolt carrier group.![]()
Specifications for Daniel Defense DDM4 V7 16 inch 5.56mm NATO Upper Receiver:
| Manufacturer: | Daniel Defense |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Overall Length: | 20 in |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | Government |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | Daniel Defense Flash Suppressor |
| Finish: | Black |
| Color: | Black |
| Gun Model: | M4 |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum, 6061-T6 Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny, M-LOK |
| Handguard Style: | M-LOK w/ Top Picatinny Rail System |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Daniel Defense |
| Barrel Material: | 41V50 Chrome-Moly Vanadium Steel |
| Gas System Type: | Direct Impingement |
| Flutes: | No |
| Weight: | 4 lb |
| Bolt Carrier Group Included: | MIL-SPEC |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Projectile Caliber: | .223 Caliber |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
| Mount Type: | M-LOK |
Features of Daniel Defense DDM4 V7 16 inch 5.56mm NATO Upper Receiver:
- UPPER RECEIVER: Mil-Spec with Indexing Marks and M4 Feed Ramps. CNC Machined of 7075-T6 Aluminum, Type III Hard Coat Anodized
- BARREL: Chrome Moly Vanadium Steel, Cold Hammer Forged, 1:7 Twist, 16in; Government Profile, Mid-length Gas System, Chrome Lined, Mil-Spec Heavy Phosphate Coated, and HP/MPI Tested
- GAS SYSTEM: Pinned Low Profile Gas Block CNC Machined of 4140 hardened steel and Mil-Spec Heavy Phosphate Coating, Mid-length, Direct Impingement
- MUZZLE DEVICE: Daniel Defense Flash Suppressor, 17-4 PH Stainless Steel, Salt Bath Nitride Finished
- BOLT CARRIER GROUP: M16 Profile, Mil-Spec MP Tested, Chrome Lined, Properly Staked Gas Key
- SIGHTS: Sold Separately
- HANDGUARD: Daniel Defense MFR 15.0, CNC Machined of 6061-T6 Aluminum, M-LOK Attachment, Type III Hard Coat Anodized
- CHARGING HANDLE: GRIP-N-RIP Charging Handle, Body CNC Machined of 7075-T6 Aluminum, Handles & Latch CNC Machined of 6061-T6 Aluminum, Heavy Duty Stainless Steel Roll Pins, Type III Hard Coat Anodized
- GRIP: Daniel Defense Vertical Grip, Glass-Filled Polymer, M-LOK
Package Contents:
- Daniel Defense DDM4 V7 16 inch 5.56mm NATO Upper Receiver
Daniel Defense DDM4 V7 16 inch 5.56mm NATO Upper Receiver Orderable Models
List of Orderable Models
- Daniel Defense DDM4 V7 Upper Receiver, 5.56mm NATO, 16 inch Barrel, Government, Mid-length, 1-7 Twist, M-LOK Handguard, Daniel Defense Flash Suppressor, 23-128-02339-047 , MPN: 23-128-02339-047 , UPC: 815604018968 , Code: DDD-UFH-NBV9L-23-128-02339-047
Daniel Defense DDM4 V7 16 inch 5.56mm NATO Upper Receiver Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Daniel Defense DDM4 V7 Upper Receiver, 5.56mm NATO, 16 inch Barrel, Government, Mid-length, 1-7 Twist, M-LOK Handguard, Daniel Defense Flash Suppressor, 23-128-02339-047 , MPN: 23-128-02339-047-DEMO , Code: DDD-UFH-NBV9L-23-128-02339-047-DEMO
