Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Daniel Defense Delta 5 Pro Varmint Bolt Action Rifle, 6mm Creedmoor, 26 in Barrel
What does the most accurate sub $2500 production rifle in the world look like? The DELTA 5 PRO is the product of innovation, world-class cold hammer forged barrels, and the custom enhancements that elevate this firearm to professional level. The DELTA 5 PRO in 6MM Creedmoor delivers the science of accuracy with a .5 SUB-MOA Guarantee. Newcomers to long-range shooting, who seek camaraderie with friends, will find immediate success getting on target with repeatable hits. More experienced competitors will discover the DELTA 5 PRO's rich feature set out of the box, is more than capable of performing as the shooter's skill level advances.![]()
Specifications for Daniel Defense Delta 5 Pro Varmint Bolt Action Rifle, 6mm Creedmoor, 26 in Barrel:
| Manufacturer: | Daniel Defense |
| Gun Make: | Daniel Defense |
| Gun Model: | Daniel Defense Delta 5 Pro Varmint 6mm Creedmoor |
| Caliber: | 6mm Creedmoor |
| Barrel Length: | 26 in |
| Action Type: | Bolt Action |
| Barrel Twist Rate: | 1-7.50 |
| Barrel Profile: | Varmint |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Weight: | 13.3 lb |
| Height: | 4.5 in |
| Width: | 13 in |
| Length: | 47.7 in |
| Hand: | Right |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Muzzle Device: | Area 419 Hellfire Muzzle Brake |
| Additional Features: | Timney Elite Hunter Trigger |
| Fabric/Material: | Steel |
| Threads per Inch: | 5/8x24 |
Package Contents:
- Daniel Defense Delta 5 Pro Varmint Bolt Action Rifle, 6mm Creedmoor, 26 in Barrel
Daniel Defense Delta 5 Pro Varmint Bolt Action Rifle, 6mm Creedmoor, 26 in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Daniel Defense Delta 5 Pro Varmint Bolt Action Rifle, 6mm Creedmoor, 26 in Barrel, 1-7.50 Twist, Area 419 Hellfire Muzzle Brake, 10 Round Magazine, 4215900305-FRRMPG , MPN: 4215900305 , UPC: 818773022545 , Code: DDD-FR2-D5PROV6-4215900305-FRRMPG






























