Tap Tap to Zoom
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for Daniel Defense M4A1 RIII URG 14.5 inch 5.56x45mm NATO Upper Receiver with Flash Hider Assembly
The M4A1 AR15 style Upper Receiver Group is built around a 14.5 inch Cold Hammer Forged M4 Profile barrel with a permanently attached Daniel Defense Flash Suppressor, a GRIP-N-RIP Charging Handle, and our mid-length gas system. It features a 12.5 inch lightweight RIS III railmodeled after the revolutionary RIS II two-piece handguard developed for SOCOMfeatures M-LOK attachment for lighter weight while still offering M203 grenade-launcher attachment. All Daniel Defense complete upper receiver groups come standard with an M16 profile bolt carrier group.![]()
Specifications for Daniel Defense M4A1 RIII URG 14.5 inch 5.56x45mm NATO Upper Receiver with Flash Hider Assembly:
| Manufacturer: | Daniel Defense |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Overall Length: | 25 in |
| Barrel Length: | 14.5 in |
| Barrel Profile: | M4 |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Muzzle Device: | Flash Suppressor |
| Finish: | Salt Bath Nitride |
| Gun Model: | AR-15 |
| Fabric/Material: | Multiple |
| Handguard Length: | 12.5 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Daniel Defense |
| Barrel Material: | Chrome Moly |
| Bolt Carrier Group Included: | MIL-SPEC |
| Charging Handle Included: | MIL-SPEC |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Mount Type: | M-LOK |
| Gas System: | Mid Length |
Features of Daniel Defense M4A1 RIII URG 14.5 inch 5.56x45mm NATO Upper Receiver with Flash Hider Assembly:
- UPPER RECEIVER: Mil-Spec with Indexing Marks and M4 Feed Ramps. CNC Machined of 7075-T6 Aluminum, Type III Hard Coat Anodized
- BARREL: Chrome Moly Vanadium Steel, Cold Hammer Forged, 1:7 Twist, 14.5 inch Government Profile, Chrome Lined, Mil-Spec Heavy Phosphate Coated, and HP/MPI Tested
- GAS SYSTEM: Pinned Low Profile Gas Block CNC Machined of 4140 Hardened Steel with Mil-Spec Heavy Phosphate Coating, Mid-length, Direct Impingement
- MUZZLE DEVICE: Pinned and Welded Daniel Defense Flash Suppressor, Extended, 17-4 PH Stainless Steel, Salt Bath Nitride Finished
- SIGHTS: Sold Separately
- HANDGUARD: Daniel Defense RIS III 12.5, Patented, 6-Bolt Bolt-Up System, CNC Machined of 6061-T6 Aluminum
- CHARGING HANDLE: GRIP-N-RIP Charging Handle, Body CNC Machined of 7075-T6 Aluminum, Handles & Latch CNC Machined of 6061-T6 Aluminum, Heavy Duty Stainless Steel Roll Pins, Type III Hard Coat Anodized
Package Contents:
- Daniel Defense M4A1 RIII URG 14.5 inch 5.56x45mm NATO Upper Receiver with Flash Hider Assembly
Daniel Defense M4A1 RIII URG 14.5 inch 5.56x45mm NATO Upper Receiver with Flash Hider Assembly Orderable Models
List of Orderable Models
- Daniel Defense Upper Receiver with Flash Hider Assembly M4A1 RIII URG, 5.56x45mm NATO, 25 inch, 14.5 inch Barrel, M4 Profile, Mid Length, 1-7 Twist, 1/2x28 Thread, M-LOK Handguard, Flash Suppressor, Salt Bath Nitride, BLK, 23-004-01097-006 , MPN: 23-004-01097-006 , UPC: 818773023306 , Code: DDD-UFH-M4R3U14-23-004-01097-006
- Daniel Defense Upper Receiver with Flash Hider Assembly M4A1 RIII URG, 5.56x45mm NATO, 25 inch, 14.5 inch Barrel, M4 Profile, Mid Length, 1-7 Twist, 1/2x28 Thread, M-LOK Handguard, Flash Suppressor, Salt Bath Nitride, FDE, 23-004-01097-011 , MPN: 23-004-01097-011 , UPC: 818773023009 , Code: DDD-UFH-M4R3U14-23-004-01097-011
