Tap Tap to Zoom
Read More...
Buy Together and Save
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for Daniel Defense MK18 RIII URG 10.3 inch 5.56x45mm NATO Upper Receiver with Flash Hider Assembly
The MK18 RIII AR15 style Upper Receiver Group is unmatched in size, weight, and performance, and is built around a 10.3 inch Cold Hammer Forged M4 Profile barrel with a Daniel Defense Flash Suppressor, a GRIP-N-RIP Charging Handle, and our carbine length gas system. It features a 9.5 inch lightweight RIS III railmodeled after the revolutionary RIS II two-piece handguard developed for SOCOM which features M-LOK attachment for lighter weight. All Daniel Defense complete upper receiver groups come standard with an M16 profile bolt carrier group.![]()
NFA DISCLAIMER
Once this part is assembled into a complete firearm, it becomes a regulated item by the National Firearms Act (NFA). Please check with your local and state municipalities for any further regulatory requirements. It is the buyer's responsibility to make sure they comply with all NFA rules and applicable laws.
Specifications for Daniel Defense MK18 RIII URG 10.3 inch 5.56x45mm NATO Upper Receiver with Flash Hider Assembly:
| Manufacturer: | Daniel Defense |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Overall Length: | 19.3 in |
| Barrel Length: | 10.3 in |
| Barrel Profile: | Government |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Muzzle Device: | Flash Suppressor |
| Finish: | Salt Bath Nitride |
| Gun Model: | AR-15 |
| Fabric/Material: | Multiple |
| Handguard Length: | 9.5 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Daniel Defense |
| Barrel Material: | Chrome Moly |
| Bolt Carrier Group Included: | MIL-SPEC |
| Charging Handle Included: | MIL-SPEC |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
| Mount Type: | M-LOK |
| Gas System: | Carbine Length |
Features of Daniel Defense MK18 RIII URG 10.3 inch 5.56x45mm NATO Upper Receiver with Flash Hider Assembly:
- UPPER RECEIVER: Mil-Spec with Indexing Marks and M4 Feed Ramps. CNC Machined of 7075-T6 Aluminum, Type III Hard Coat Anodized
- BARREL: Chrome Moly Vanadium Steel, Cold Hammer Forged, 1:7 Twist, 10.3 inch Government Profile, Chrome Lined, Mil-Spec Heavy Phosphate Coated, and HP/MPI Tested
- GAS SYSTEM: Pinned Low Profile Gas Block CNC Machined of 4140 hardened steel with Mil-Spec Heavy Phosphate Coating, Carbine Length, Direct Impingement
- MUZZLE DEVICE: Daniel Defense Flash Suppressor, 17-4 PH Stainless Steel, Salt Bath Nitride Finished
- BOLT CARRIER GROUP: M16 Profile, Mil-Spec MP Tested, Chrome Lined, Properly Staked Gas Key
- SIGHTS: Sold Separately
- HANDGUARD: Daniel Defense RIS III 9.5, Patented, 6-Bolt Bolt-Up System, CNC Machined of 6061-T6 Aluminum
- CHARGING HANDLE: GRIP-N-RIP Charging Handle, Body CNC Machined of 7076-T6 Aluminum, Handles & Latch CNC Machined of 6061-T6 Aluminum, Heavy Duty Stainless Steel Roll Pins, Type III Hard Coat Anodized
Package Contents:
- Daniel Defense MK18 RIII URG 10.3 inch 5.56x45mm NATO Upper Receiver with Flash Hider Assembly
Daniel Defense MK18 RIII URG 10.3 inch 5.56x45mm NATO Upper Receiver with Flash Hider Assembly Orderable Models
List of Orderable Models
- Daniel Defense Upper Receiver with Flash Hider Assembly MK18 RIII URG, 5.56x45mm NATO, 19.3 inch, 10.3 inch Barrel, Government Profile, Carbine Length, 1-7 Twist, 1/2x28 Thread, M-LOK Handguard, Flash Suppressor, Salt Bath Nitride, BLK, 23-004-81721-006 , MPN: 23-004-81721-006 , UPC: 818773023351 , Code: DDD-UFH-M18R3U10-23-004-81721-006
- Daniel Defense Upper Rec w/ FH Assy MK18 RIII URG, 5.56 NATO, 19.3in, 10.3in BBL, Govt Prof, Carbine, 1:7, 1/2x28, M-LOK Hndgrd, Flash Supp, Nitride, FDE, 23-004-81721-011 , MPN: 23-004-81721-011 , UPC: 818773023016 , Code: DDD-UFH-M18R3U10-23-004-81721-011
Daniel Defense MK18 RIII URG 10.3 inch 5.56x45mm NATO Upper Receiver with Flash Hider Assembly Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Daniel Defense Upper Rec w/ FH Assy MK18 RIII URG, 5.56 NATO, 19.3in, 10.3in BBL, Govt Prof, Carbine, 1:7, 1/2x28, M-LOK Hndgrd, Flash Supp, Nitride, FDE, 23-004-81721-011 , MPN: 23-004-81721-011-DEMO , Code: DDD-UFH-M18R3U10-23-004-81721-011-DEMO
- USED Daniel Defense Upper Receiver with Flash Hider Assembly MK18 RIII URGBLK, 23-004-81721-006, EDEMO1 , MPN: 23-004-81721-006-EDEMO1 , Code: DDD-UFH-M18R3U10-23-004-81721-006-EDEMO1
