Tap Tap to Zoom
- Caliber:
- 5.56x45mm NATO
- Overall Length:
- 7.5 in
- Barrel Length:
- 7.5 in
- Barrel Profile:
- M4
- Gas System Length:
- Pistol Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-7
- Handguard Type:
- Free-Float
- Muzzle Device:
- Firestorm Compensator
- Finish:
- Type III Hard Coat
- Color:
- Black
- Handguard Length:
- 6 in
- Barrel Material:
- 4150 Chrome Moly Vanadium
- Condition:
- New
Code: 3RD-URC-DS15TPH75-DSI-UC5-TYP-7P7-T5-BLK
MPN: DSI-UC5-TYP-7P7-T5-BLK
UPC: 496377045476
Product Info for Dark Storm Industries DS-15 Typhoon 7.5in 5.56 NATO Complete Upper Receiver
DSI7075Forged Upper Receiver w/ Forward Assist and Ejection Port Cover, DSI Phos-Chrome M16 Bolt Carrier Group, DSI Billet Ambidextrous Charging Handle, DSI Ultralight Narrow Profile M-Lok 6" Free Float Forearm, DSI Steel .750 Micro Gas Block andPistol Gas System, DSI 7.5" SOCOM 5.56 Threaded 1:7 Nitrite Barrel andDSI Firestorm Compensator THIS ITEM IS FOR USE ON PISTOLS OR NFA REGISTERED SBR ONLY![]()
Specifications for Dark Storm Industries DS-15 Typhoon 7.5in 5.56 NATO Complete Upper Receiver:
| Manufacturer: | Dark Storm Industries |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Barrel Length: | 7.5 in |
| Barrel Profile: | M4 |
| Gas System Length: | Pistol Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | Firestorm Compensator |
| Finish: | Type III Hard Coat |
| Color: | Black |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 6 in |
| Gun Model: | AR-15 |
| Barrel Material: | 4150 Chrome Moly Vanadium |
| Bolt Carrier Group Included: | MIL-SPEC |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Mount Type: | M-LOK |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
Package Contents:
- Dark Storm Industries DS-15 Typhoon 7.5in 5.56 NATO Complete Upper Receiver
- DSI 7075 Billet Aluminum Upper Receiver w/ Forward Assit and Ejection Port Cover
- Mil-Spec Hard Coat Anodize
- DSI M16 Bolt Carrier Group
- DSI Chinook Ambidextrous Charging Handle
- DSI Typhoon Free Float M-Lok 6" Hand Guard
- DSI Steel Micro Gas Block and Pistol Gas System
- DSI 7.5" 5.56 SOCOM Threaded 1:7 Nitrite Barrel
- DSI Firestorm Compensator
Dark Storm Industries DS-15 Typhoon 7.5in 5.56 NATO Complete Upper Receiver Orderable Models
List of Orderable Models
- Dark Storm Industries DS-15 Typhoon Complete Upper Receiver, 5.56 NATO, 7.5in Barrel, M4, Pistol Profile, 1-7 Twist, 1/2x28 Thread, M-Lok, Firestorm, Type III Hard Coat, Black, DSI-UC5-TYP-7P7-T5-BLK , MPN: DSI-UC5-TYP-7P7-T5-BLK , UPC: 496377045476 , Code: 3RD-URC-DS15TPH75-DSI-UC5-TYP-7P7-T5-BLK