Tap Tap to Zoom
- Caliber:
- .300 AAC Blackout
- Overall Length:
- 7.5 in
- Barrel Length:
- 7.5 in
- Barrel Profile:
- M4
- Gas System Length:
- Pistol Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Handguard Type:
- Free-Float
- Muzzle Device:
- Firestorm
- Finish:
- Type III Hard Coat
- Color:
- Black
- Handguard Length:
- 6 in
- Barrel Material:
- 4150 Chrome Moly Vanadium
- Condition:
- New
Code: 3RD-URC-UP5-DSI-UC5-TYP-7P8-T3-BLK
MPN: DSI-UC5-TYP-7P8-T3-BLK
UPC: 496377047142
Product Info for Dark Storm Industries DS-15 Typhoon 7.5in .300 Blackout Complete Upper Receiver
Fabricated to be described as a superb product for almost any individual, we are certain you are going to appreciate the Dark Storm Industries DS-15 Typhoon 7.5in .300 Blackout Complete Upper Receiver.![]()
These AR15 Upper Receivers through the expert product professionals at Dark Storm Industries are designed by using dependable and dependable materials, as a way to provide you with product which will be useful for quite some time. Designed utilizing some of the most useful attainable materials and design, these AR15 Upper Receivers from the product professionals at Dark Storm Industries will last you an exceptionally long time.
Dark Storm Industries has been developing high-quality products for a number of years, and the Dark Storm Industries DS-15 Typhoon 7.5in .300 Blackout Complete Upper Receiver is their very own manner of showing you just how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we make it our obligation to obtain the best solution for all of your needs, and exhibiting the Dark Storm Industries DS-15 Typhoon 7.5in .300 Blackout Complete Upper Receiver is something that we're delighted to offer.
Specifications for Dark Storm Industries DS-15 Typhoon 7.5in .300 Blackout Complete Upper Receiver:
| Manufacturer: | Dark Storm Industries |
| Caliber: | .300 AAC Blackout |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Barrel Length: | 7.5 in |
| Barrel Profile: | M4 |
| Gas System Length: | Pistol Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | Firestorm |
| Finish: | Type III Hard Coat |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075 Aluminum |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 6 in |
| Barrel Material: | 4150 Chrome Moly Vanadium |
| Bolt Carrier Group Included: | MIL-SPEC |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Mount Type: | M-LOK |
| Threads per Inch: | 5/8x24 |
Package Contents:
- Dark Storm Industries DS-15 Typhoon 7.5in .300 Blackout Complete Upper Receiver
- DSI 7075 Billet Aluminum Upper Receiver w/ Forward Assit and Ejection Port Cover
- Mil-Spec Hard Coat Anodize
- DSI M16 Bolt Carrier Group
- DSI Charging Handle
- DSI Typhoon Free Float M-Lok 6" Forearm
- DSI Steel Micro Gas Block and Pistol Gas System
- DSI 7.5" SOCOM .300 Blackout Threaded 1:8 Nitrite Barrel
- DSI Firestorm Compensator
Dark Storm Industries DS-15 Typhoon 7.5in .300 Blackout Complete Upper Receiver Orderable Models
List of Orderable Models
- Dark Storm Industries DS-15 Typhoon Complete Upper Receiver, .300 Blackout, 7.5in Barrel, M4, Pistol Profile, 1-8 Twist, 5/8x24 Thread, M-Lok, Firestorm,Type III Hard Coat, Black, DSI-UC5-TYP-7T3-BLK , MPN: DSI-UC5-TYP-7P8-T3-BLK , UPC: 496377047142 , Code: 3RD-URC-UP5-DSI-UC5-TYP-7P8-T3-BLK