Tap Tap to Zoom
Code: 4J4-KN1-E881BCF9-BHQ-188619
MPN: BHQ-188619
Prices and availability subject to change.
Experience the balanced precision of the Dawson Knives Outcast, where functionality meets durability in a fixed blade design thats as reliable as it is easy to handle. The Outcasts drop point blade is fashioned for versatility, complete with a finger choil for controlled cutting and a jimped spine for added grip and safety.![]()
| Manufacturer: | Dawson Knives |
| Blade Length: | 4.125 in |
| Overall Length: | 8.25 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | CPM MagnaCut |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | G-10 |
| Blade Finish: | Black |
| Handle Color: | White/Black |
| Handle Length: | 5.125 in |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 4 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Color: | White/Black/Black |
| Style: | Original |
| Application: | Outdoor, Everyday, Work, Casual |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Blade Type: | Fixed Blade |
| Size: | One Size |
| Age Group: | Adults |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Fit: | Regular |
| Gender: | Unisex |