1 of 1 images
Dexter Russell Green River Skinning Knife
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 6 in
- Overall Length:
- 10.5 in
- Blade Material:
- Carbon Steel
- Handle Color:
- Wood
Code: 4HY-KN1-DX06221-012-6SK
MPN: 012-6SK
UPC: 871373564334
List: $43.99
$43.49
Product Info for Dexter Russell River Skinning 6.00 in Carbon Steel Fixed Blade Knife
10.5" (26.67cm) overall. 6" (15.24cm) satin finish high carbon stainless curved blade. Wood handle. Full tang. Bulk packed.![]()
Specifications for Dexter Russell River Skinning 6.00 in Carbon Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Dexter Russell |
| Blade Length: | 6 in |
| Overall Length: | 10.5 in |
| Blade Material: | Carbon Steel |
| Knife Application: | Skinning |
| Handle Color: | Wood |
| Weight: | 0.4 lb |
| Length: | 26.67 cm |
Package Contents:
- Dexter Russell Green River Skinning Knife
Dexter Russell River Skinning 6.00 in Carbon Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Dexter Russell River Skinning 6.00 in Fixed Blade Knife, Wood, 0126SK , MPN: 012-6SK , UPC: 871373564334 , Code: 4HY-KN1-DX06221-012-6SK
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare