1 of 1 images
Diamondback Firearms OEM Replacement Barrel, FN Herstal, M16, 5.56x45mm NATO, 16in, Medium/M4 Profile, Carbine-Length, 1-8 Twist, 1/2 x 28 Thread, 4150 CrMov, Black Nitride, 556C16MF50B8R
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Best Rated
Magpul Industries PMAG GEN M3 AR-15/M16/M4 Rifle Magazine, .223 Rem/5.56x45mm NATO, 30 Round, Medium Coyote Tan, 1 Pack, Polymer, MAG557-MCT-30RD
List: $14.95
$13.95
Save Up to $1.00
Best Rated
Magpul Industries PMAG GEN M3 AR-15/M16/M4 Rifle Magazine w/Capacity Window, .223 Rem/5.56x45mm NATO, 30 Round, Medium Coyote Tan, 1 Pack, Polymer, MAG556-MCT-30RD
List: $17.95
$16.95
Save Up to $1.00
Best Rated
PMC Ammunition 556K X-Tac, 5.56x45mm NATO, 62 grain, Light Armor Piercing, Brass, Centerfire Rifle Ammo, 20, 5.56
List: $14.99
$12.49
Save Up to 17%
Blazin' Deal
TRYBE Defense 16 in Blackout Government Profile AR Carbine Barrel, .300, 5/8X24 Threads, Nitride, Black, BARCARBT16300
List: $179.99
$102.17
Save Up to 43%
Blazin' Deal
TRYBE Defense 16 in Wylde Government Profile AR Carbine Barrel, .223 Wylde, 1/2X28 Threads, Nitride, Black, BARCARBT16223
List: $172.99
$101.91
Save Up to 41%
Blazin' Deal
TRYBE Defense 5.56 NATO Medium Profile AR Rifle Barrel, Black, 16in, BARRIF16556
List: $174.99
$94.28
Save Up to 46%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Cowl Induction Muzzle Brake, 5.56/.223 Remington, 5/8x24, Black, TRBCIB55658x24
List: $132.99
$53.28
Save Up to 60%
Blazin' Deal
TRYBE Defense AR-15 .223 Remington/5.56mm NATO A2 Flash Hider, black, A2FH556
List: $16.99
$8.62
Save Up to 49%
Blazin' Deal
TRYBE Defense TRYBE Defense Self-Timing Muzzle Brake, .22 Cal./5.56, 1/2x28, Black, STMZBK22
List: $99.99
$63.70
Save Up to 36%
Questions & Answers
Customer Reviews
Helpful Negative Review
This barrel will not allow rounds to feed. They constantly get stuck on the feed ramps. I can get maybe 1 in 5 attempts to actually chamber. I have built between 70 and 100 ar type rifles and have only had this happen 1 other time but i cant remember...
Read More...
1/3 found this helpful
Read More...
- Color:
- Black Nitride
- Finish:
- Nitride
- Caliber:
- 5.56x45mm NATO
- Barrel Length:
- 16 in
- Barrel Profile:
- M4, Medium
- Gas System Length:
- Carbine Length
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Barrel Material:
- 4150 CMV Steel
- Gun Make:
- FN Herstal
- Gun Model:
- M16
- Weight:
- 1.8 lb
Code: 1TH-RTB-556C16MF50B8R-556C16MF50B8R
MPN: 556C16MF50B8R
UPC: 815875019060
List: $123.00
$122.49
Product Info for Diamondback Firearms OEM Replacement FN Herstal M16 Barrel
Diamondback 556C16MF50B8R OEM Replacement (M4 Contour) 5.56x45mm NATO 16" Black -![]()
Specifications for Diamondback Firearms OEM Replacement FN Herstal M16 Barrel:
| Manufacturer: | Diamondback Firearms |
| Color: | Black Nitride |
| Finish: | Nitride |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | Medium, M4 |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Material: | 4150 CMV Steel |
| Gun Make: | FN Herstal |
| Gun Model: | M16 |
| Weight: | 1.8 lb |
| Length: | 16 in |
Diamondback 556C16MF50B8R OEM Replacement (M4 Contour) 5.56x45mm NATO 16" Black
Diamondback Firearms OEM Replacement FN Herstal M16 Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Diamondback Firearms OEM Replacement Barrel, FN Herstal, M16, 5.56x45mm NATO, 16in, Medium/M4 Profile, Carbine-Length, 1-8 Twist, 1/2 x 28 Thread, 4150 CrMov, Black Nitride, 556C16MF50B8R , MPN: 556C16MF50B8R , UPC: 815875019060 , Code: 1TH-RTB-556C16MF50B8R-556C16MF50B8R
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare