Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black Nitride
- Finish:
- Nitride
- Caliber:
- 5.56x45mm NATO
- Barrel Length:
- 16 in
- Barrel Profile:
- Medium
- Gas System Length:
- Mid Length
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Barrel Material:
- 4150 CMV Steel
- Gun Make:
- Diamondback
- Gun Model:
- AR-15
Code: 1TH-RTB-556M16M50B8R-556M16M50B8R
MPN: 556M16M50B8R
UPC: 815875019077
Product Info for Diamondback Firearms OEM Replacement AR-15 5.56x45mm NATO Threaded Rifle Barrel
Diamondback 556M16M50B8R OEM Replacement 5.56x45mm NATO 16in Mid-Length Black Ni - Replace your barrel, or finish your build with this 16in black nitride barrel from Diamondback! Made of 4150 CMV with a mid-length gas system.![]()
Specifications for Diamondback Firearms OEM Replacement AR-15 5.56x45mm NATO Threaded Rifle Barrel:
| Manufacturer: | Diamondback Firearms |
| Color: | Black Nitride |
| Finish: | Nitride |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | Medium |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Material: | 4150 CMV Steel |
| Gun Make: | Diamondback |
| Gun Model: | AR-15 |
| Length: | 16 in |
Package Contents:
- Diamondback Firearms OEM Replacement AR-15 5.56x45mm NATO Threaded Rifle Barrel
Diamondback Firearms OEM Replacement AR-15 5.56x45mm NATO Threaded Rifle Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Diamondback Firearms OEM Replacement AR-15 5.56x45mm NATO Threaded Rifle Barrel, 16 inch, Medium Profile, Mid-Length, 1-8 Twist, 1/2 x 28 Thread, 4150 CrMov, Black Nitride, 556M16M50B8R , MPN: 556M16M50B8R , UPC: 815875019077 , Code: 1TH-RTB-556M16M50B8R-556M16M50B8R