Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Resolution:
- 384x288 pixels
Code: 6P1-THR-ZULFC10-HS325
MPN: HS325
UPC: 850065096278
Product Info for DNT Optics Hydra 2-8x25mm Thermal Rifle Scope
Combining Standalone Scope, Clip-On, and Handheld Monocular in one versatile device, the HYDRA redefines the standard for the thermal industry. This is one of the most capable and best-valued thermal scopes one can imagine. CNC machined from an entire block of aircraft-grade aluminum, it is extremely sturdy for all environments.![]()
Specifications for DNT Optics Hydra 2-8x25mm Thermal Rifle Scope:
| Manufacturer: | DNT Optics |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Sensor Resolution: | 384x288 pixels |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Resolution: | 384x288 pixels |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Battery Type: | 18650 |
| Battery Life: | 4.5 hours |
| Operating Temperature: | -20 - 50 Celsius |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 8 in |
| Width: | 2 in |
| Height: | 2 in |
| Weight: | 388 g |
| Battery Quantity: | 2 |
| Connectivity: | Wi-Fi |
Features of DNT Optics Hydra 2-8x25mm Thermal Rifle Scope
- Our HYDRA thermal scope is equipped with a 12 m 18 mK thermal sensor for ultra-clear thermal images, and DNTs proprietary Image Super Resolution (ISR) algorithm has just made the impossible, possible. This amazing technology now enhances your thermal image to the next level and resolves the biggest issue of thermal images losing definition after digitally zooming in.
Package Contents:
- DNT Optics Hydra 2-8x25mm Thermal Rifle Scope
- HS325
- PMS
- Eye Cup
- Flip Up Cover
- 21700 Flat Top Battery
- Charger
- USB Cable
- User Manual
- Lens Cleaning Cloth
DNT Optics Hydra 2-8x25mm Thermal Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- DNT Optics Hydra 2-8x25mm Thermal Rifle Scope, 384x288, HS325 , MPN: HS325 , UPC: 850065096278 , Code: 6P1-THR-ZULFC10-HS325