Tap Tap to Zoom
Dorcy 130 Lumen LED Focusing Flashlight - 3AAA w/ Batteries has been discontinued by Dorcy and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights, Survival Gear yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Dorcy 130 Lumen 3AAA LED Optic Focusing Flashlight 41-4280 contains a super bright LED producing 130 lumens of light output. With a specially designed optic lens, this LED Flashlight from Dorcy easily projects a beam up to 130 meters. The flashlight is constructed of aluminum alloy, and features a twist-able focus control ring allowing for beam adjustment. The LED flashlight is o-ring sealed against moisture, providing weather resistance capability. The Dorcy Focusing 130 Lumen Flashlight also offers a convenient strobe feature. The focusing flashlight has a tail cap push button switch allowing for ease of use, and a convenient nylon wrist lanyard for added portability. The Dorcy 130 Lumen 3AAA LED Optic Focusing Flashlight comes complete with 3 AAA cell batteries.![]()
| Lumens: | 130 |
| Run Time: | 3 Hours |
| Beam Distance: | 130 Meters |
| Bulb Type: | LED |
| Batteries: | 3 AAA Cell (included) |
| Product Material: | Aluminum Alloy |
| Product Dimensions: | 5.25" L x 1" W (barrel) |
| Dimensions Head: | 1.25" |
| Product Weight: | 5.7 oz lbs |
| Available Color(s): | Yellow/Black |
| Switch: | Tail cap |
| Additional Features: | Strobe Feature, lanyard, Tactical switch |