Tap Tap to Zoom
Dorcy Diehard Aluminum Flashlight - 160 Lumen, 4AAA has been discontinued by Dorcy and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights, Survival Gear yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Dorcy DieHard 160 Lumen LED Flashlight 41-6006 features two settings for varied brightness and run times. Containing a super bright LED, this Flashlight from Dorcy produces world class brightness and an intense beam of light through 160 lumens output that projects a 104 meter beam distance or conversely switch to the 20 lumen setting for longer usage of over 40 hours. The flashlight is constructed of a high strength polymer body with a anodized aluminum head and making it extremely durable. The LED flashlight offers state of the art performance with a tempered optical glass lens that maximizes light output. The Dorcy DieHard Flashlight w/ 160 LED showcases quick switch technology on its tail cap push button switch. The quick switch design offers either a momentary ON / OFF capability or a constant ON to feature constant illumination. The switch also changes from hi to low settings. The Dorcy 160 Lumen LED DieHard Flashlight comes complete with 4 AAA DieHard cell batteries. Attached to the bottom is a nylon wrist lanyard for added portability.![]()
| Lumens: | High 160 Lumens / Low 20 Lumens |
| Run Time: | High 2 Hours / Low 40 Hours |
| Beam Distance: | High 104 Meters / Low 34 Meters |
| Water Resistant: | Yes IPX4 |
| LED Type: | XPG R4 |
| Batteries: | 4 AAA DieHard Included |
| Product Material: | High Strength Polymer Body |
| Anodized Aluminum Head: | |
| Product Dimensions: | 6.5" L x 1." W |
| Bezel/Head Dimensions: | |
| Package Dimensions: | 4.5" L x 2" W x 7.5" H |
| Product Weight: | .35 lbs |
| Available Color(s): | DieHard Gray with Black Trim |
| Switch: | Tail Cap Push Button Quick Switch Technology |
| Additional Features: | Hi / Lo Beam Setting, Quick Switch, Convenient Lanyard, Rubber ,Grip, Tempered Optical Glass Lens |