Tap Tap to Zoom
Dorcy DieHard 180 Lumen Flashlight- 3AAA LED has been discontinued by Dorcy and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights, Survival Gear yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Dorcy 180 Lumen LED DieHard Flashlight 41-6004 features two settings for adjustable brightness and run times. Containing a super bright LED, this Flash Light from Dorcy produces world class brightness and an intense beam of light through 180 lumens output that projects a 200 meter beam distance or conversely switch to the 90 lumen setting for longer usage of over 9 hours. The flashlight is constructed of aerospace grade anodized aluminum, and contains a polycarbonate lens making it extremely durable. The Dorcy DieHard LED Flashlight is o-ring sealed against dust and moisture providing a weather resistant design (IPX4). The Dorcy DieHard flashlight has a multi functional side mounted push button switch offering hi and low settings. Conveniently right beneath the push button switch is a Battery Life Indicator. When battery power is less than 20%, the LED battery life indicator will change from GREEN to RED. The Dorcy DieHard 180 Lumen LED Flashlight comes complete with 3 AAA DieHard cell batteries, allowing for 2 hours of continuous use. Attached to the bottom is a nylon wrist lanyard for added portability.![]()
| Lumens: | High 180 Lumens / Low 90 Lumens |
| Run Time: | High 2 Hours / Low 9 hours 15 minutes |
| Beam Distance: | High 200 Meters / low 137 Meters |
| Water Resistant: | Yes |
| LED Type: | XPE R3 |
| Batteries: | 3 AAA DieHard Included |
| Product Material: | Aerospace Grade Anodized Aluminum |
| Product Dimensions: | 5.60" L x 1.10" W |
| Bezel/Head Dimensions: | 1.45 " |
| Package Dimensions: | 4.75" L x 1.5" W x 9.25" H |
| Product Weight: | .45 lbs |
| Available Color(s): | DieHardl Gray |
| Switch: | Push Button Side Switch |
| Additional Features: | Battery Life Indicator, High/Low Settings,Polycarbonate Lens, Convenient Lanyard |