Tap Tap to Zoom
Dorcy Die-Hard 240 Lumen Aluminum Flashlight - 4AA has been discontinued by Dorcy and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights, Survival Gear yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Dorcy 240 Lumen LED DieHard Flashlight 41-6007 features two settings for varied brightness and run times. Containing a super bright LED, this LED Flash Light from Dorcy produces world class brightness and an intense beam of light through 240 lumens output that projects a 174 meter beam distance or conversely switch to the 31 lumen setting for longer usage of over 70 hours. The flashlight is constructed high strength polymer body and aerospace grade anodized aluminum head making it extremely durable. The LED flashlight offers state of the art performance with a tempered optical glass lens that maximizes light output. The Dorcy DieHard Flashlight w/ 240 Lumen LED showcases quick switch technology on its tail cap push button switch. The quick switch design offers either a momentary ON / OFF capability or a constant ON to feature constant illumination. The switch also changes from hi to low settings. The Dorcy Diehard 240 Lumen LED Flashlight comes complete with 4 AA DieHard cell batteries, allowing for 2 hours and 45 minutes of continuous use. Attached to the bottom is a nylon wrist lanyard for added portability.![]()
| Lumens: | High 240 Lumens / Low 31 Lumens |
| Run Time: | High 2 Hours 45 Minutes / Low 70 Hours |
| Beam Distance: | High 174 Meters / Low 46 Meters |
| Water Resistant: | |
| Bulb Type: | XPG R4 |
| Batteries: | 4 AA DieHard Included |
| Product Material: | High Strength Polymer Body |
| Anodized Aluminum Head: | |
| Product Dimensions: | 7.25" L x 1.50" W |
| Bezel/Head Dimensions: | 1.65 " |
| Package Dimensions: | 4.75" L x 2" W x 10.5" H |
| Product Weight: | .60 lbs |
| Available Color(s): | DieHard Gray with Black Trim |
| Switch: | Tail Cap Push Button Quick Switch Technology |
| Additional Features: | Hi / Lo Beam Setting, Quick Switch, Convenient Lanyard, Rubber Grip, Tempered Optical Glass Lens |