Tap Tap to Zoom
Dorcy DieHArd Extreme 619 Lumen Flash Light - 6AA has been discontinued by Dorcy and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights, Survival Gear yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Dorcy DieHard 600 Lumen LED Extreme Flashlight 41-6009 features Dorcys exclusive TrueSpot reflector technology, providing world class brightness and an intense beam of light through 618 lumens output that projects a 363 meter beam distance. The flashlight is constructed of aerospace grade anodized aluminum, and contains a polycarbonate lens making it extremely durable. The LED flashlight is o-ring sealed against dust and moisture providing a weather resistant design (IPX4). This flashlight has a multi-functional side mounted push button switch offering high & low setting. The 600 Lumen LED DieHard Extreme Lumen Flashlight comes complete with 6 AA DieHard cell batteries, allowing for 5.55hours of continuous use.Beam Shines over 1000 feet![]()
The Dorcy DieHard 600 Lumen LED Extreme Flashlight 41-6009 features Dorcy's exclusive TrueSpot reflector technology, providing world class brightness and an intense beam of light through 618 lumens output that projects a 363 meter beam distance. This Flash Light from Dorcy is constructed of aerospace grade anodized aluminum, and contains a polycarbonate lens making it extremely durable. The Dorcy Die Hard LED Flashlight is o-ring sealed against dust and moisture providing a weather resistant design (IPX4). This flashlight has a multi-functional side mounted push button switch offering high & low setting. The Dorcy LED DieHard Extreme Flashlight w/ 600 Lumen LED comes complete with 6 AA DieHard cell batteries, allowing for 5.55hours of continuous use. Beam Shines over 1000 feet.
| Lumens: | High 619 Lumens / Low 173 Lumens |
| Run Time: | High 5.5 Hours / Low 25 Hours |
| Beam Distance: | High 363 Meters / Low 197 Meters |
| Water Resistant: | Yes IPX 4 |
| LED Type: | Cree XM-L T6 |
| Batteries: | 6 AA DieHard Included DO NOT USE LITHIUM BATTERIES |
| Product Material: | Aerospace Grade Anodized Aluminum |
| Product Dimensions: | 9" L x 1.5" W |
| Bezel/Head Dimensions: | 2.3 " |
| Package Dimensions: | 12.5" L x 2.5" W x 5.5" H |
| Product Weight: | .1.15 lbs |
| Available Color(s): | Black With Gold Trim |
| Switch: | Push Button Side Switch |
| Additional Features: | High and Low Settings, Lanyard, Polycarbonate Lens |