Tap Tap to Zoom
Dorcy 5 Lumen Keychain LED Light has been discontinued by Dorcy and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights, Survival Gear yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Dorcy LED Keychain Flash Light 41-1407 contains a 5MM LED bulb providing a super bright beam of light. This Flashlight from Dorcy is extremely durable, constructed of aluminum and plastic. This light features a built-in metal keychain ring attachment. The Dorcy 5 Lumens LED Keychain Light comes available in assorted colors red, blue, and black. The Dorcy LED Keychain Light comes complete with batteries.![]()
| Lumens: | 5 |
| Run Time: | 2.5 Hours |
| Beam Distance: | 10 Feet |
| Bulb Type: | LED |
| Batteries: | Button Cell |
| Product Material: | Aluminum and Plastic |
| Product Dimensions: | 3.4" L x 1.00" W X .25 D |
| Dimensions Head: | 1" |
| Product Weight: | .15 lbs |
| Available Color(s): | Yellow/Black |
| Switch: | Push Button |
| Additional Features: | Keychain |