Tap Tap to Zoom
- Dimensions:
- 30 x 16.5 x 14.25 in
- Color:
- Pilot Blue
- Length:
- 30 in
Code: Z16-LD0-RPEL75-EC0A5EK7423
MPN: EC0A5EK7423
UPC: 810101613319
Product Info for Eagle Creek Expanse 2 Wheeled Luggage
Looking for a travel bag with streamlined durability and organization that can carry all your travel essentials? The massive Expanse has plenty of space inside and will keep your gear protected with weather resistant and 100% recycled main body fabrics. Built for big adventures and covered by No Matter What Warranty.![]()
Specifications for Eagle Creek Expanse 2 Wheeled Luggage:
| Manufacturer: | Eagle Creek |
| Dimensions: | 30 x 16.5 x 14.25 in |
| Color: | Pilot Blue |
| Fabric/Material: | 100% Polyester Recycled 450D / 600D / 200D |
| Length: | 30 in |
| Size: | 30 in |
| Wheels: | Yes |
| Application: | Travel |
Features of Eagle Creek Expanse 2 Wheeled Luggage
- Front zippered pocket for easy access
- Interior zippered mesh pocket with key clip
- Internal adjustable compression
- Expandable main compartment adds capacity when needed
- Heavy-duty lash points and grab handles
- External mesh ID pocket
- Lockable zippers with central lock point
- Telescoping handle
- Two heavy-duty wheels with reinforced corners
- Easily organize with the Pack-It System
Package Contents:
- Eagle Creek Expanse 2 Wheeled Luggage
Eagle Creek Expanse 2 Wheeled Luggage Orderable Models
List of Orderable Models
- Eagle Creek Expanse 2 Wheeled Luggage, Pilot Blue, 30in, EC0A5EK7423 , MPN: EC0A5EK7423 , UPC: 810101613319 , Code: Z16-LD0-RPEL75-EC0A5EK7423