Tap Tap to Zoom
- Dimensions:
- 21.5x13.75x8 in
- Color:
- Pilot Blue
- Volume:
- 2380 cubic in
- Width:
- 9 in
- Length:
- 13.75 in
- Height:
- 22 in
Code: Z16-LD0-RPEL70-EC0A5EK9423
MPN: EC0A5EK9423
UPC: 810101613333
Product Info for Eagle Creek Expanse 4 Wheeled Luggage
The Expanse 4-Wheel CARRY ON is loaded with features including an expansion zipper for added storage, built in attachments for your favorite Pack-It organizers, and self-repairing lockable zippers. Constructed using bluesign certified ripstop and 100% recycled fabrics, you can purchase this bag knowing its a sustainable choice.![]()
Specifications for Eagle Creek Expanse 4 Wheeled Luggage:
| Manufacturer: | Eagle Creek |
| Dimensions: | 21.5x13.75x8 in |
| Color: | Pilot Blue |
| Weight: | 2892 g |
| Fabric/Material: | 100% Polyester Recycled 450D / 600D / 200D |
| Volume: | 2380 cubic in |
| Width: | 9 in |
| Length: | 13.75 in |
| Height: | 22 in |
| Pack Volume: | 38 liters |
| Size: | 30 in |
| Application: | Travel |
Features of Eagle Creek Expanse 4 Wheeled Luggage
- Front zippered pocket for easy access
- Interior zippered mesh pocket with key clip
- Internal adjustable compression
- Expandable main compartment adds capacity when needed
- Heavy-duty lash points and grab handles
- External mesh ID pocket
- Lockable zippers with central lock point
- Telescoping handle
- Four multi-directional spinner wheels with reinforced corners
- Flap pocket with divider for Pack-It integration
Package Contents:
- Eagle Creek Expanse 4 Wheeled Luggage
Eagle Creek Expanse 4 Wheeled Luggage Orderable Models
List of Orderable Models
- Eagle Creek Expanse 4 Wheeled Luggage, Pilot Blue, 22in, EC0A5EK9423 , MPN: EC0A5EK9423 , UPC: 810101613333 , Code: Z16-LD0-RPEL70-EC0A5EK9423
Eagle Creek Expanse 4 Wheeled Luggage Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Eagle Creek Expanse 4 Wheeled Luggage, Pilot Blue, 26in, EC0A5EJP423 , MPN: EC0A5EJP423 , UPC: 810101613340 , Code: Z16-LD0-RPEL70-EC0A5EJP423
- Eagle Creek Expanse 4 Wheeled Luggage, Pilot Blue, 30in, EC0A5EJQ423 , MPN: EC0A5EJQ423 , UPC: 810101613357 , Code: Z16-LD0-RPEL70-EC0A5EJQ423