Tap Tap to Zoom
- Dimensions:
- 21.25x13.75x8 in
- Color:
- Pilot Blue
- Volume:
- 38 liters, 2319 cubic in
- Width:
- 8 in
- Length:
- 13.75 in
- Height:
- 21.25 in
Code: Z16-LD0-EC0A5EK4-EC0A5EK4423
MPN: EC0A5EK4423
UPC: 810101613388
Product Info for Eagle Creek Expanse Convertible International Carry-On Luggage
Introducing an eco-friendly CARRY ON as versatile as you are. The all-new Expanse Convertible International CARRY ON offers 2 ways to carry it, with zip away backpack straps for when you need to travel hands free, and wheels so you can roll it when convenient. Constructed using 100% recycled and bluesign certified ripstop, you can purchase this bag knowing its a sustainable choice.![]()
Specifications for Eagle Creek Expanse Convertible International Carry-On Luggage:
| Manufacturer: | Eagle Creek |
| Dimensions: | 21.25x13.75x8 in |
| Color: | Pilot Blue |
| Weight: | 2438 g, 5.37 lb |
| Fabric/Material: | 100% Polyester Recycled 450D / 600D / 200D |
| Volume: | 2319 cubic in, 38 liters |
| Width: | 8 in |
| Length: | 13.75 in |
| Height: | 21.25 in |
| Size: | One Size |
Features of Eagle Creek Expanse Convertible International Carry-On Luggage
- Front zippered pocket for easy access
- Interior zippered mesh pocket with key clip
- Internal adjustable compression
- Heavy-duty lash points and grab handles
- External mesh ID pocket
- Lockable zippers with central lock point
- Telescoping handle
- Sternum strap with safety whistle
- Two heavy-duty wheels with reinforced corners
- Two carry options: Wheeled and Backpack with zip-away straps
- Attachment for modular Pack-It integration
Package Contents:
- Eagle Creek Expanse Convertible International Carry-On Luggage
Eagle Creek Expanse Convertible International Carry-On Luggage Orderable Models
List of Orderable Models
- Eagle Creek Expanse Convertible International Carry-On Luggage, Pilot Blue, One Size, EC0A5EK4423 , MPN: EC0A5EK4423 , UPC: 810101613388 , Code: Z16-LD0-EC0A5EK4-EC0A5EK4423
Eagle Creek Expanse Convertible International Carry-On Luggage Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Eagle Creek Expanse Convertible International Carry-On Luggage, Black, EC0A5EK4010 , MPN: EC0A5EK4010 , UPC: 194902093229 , Code: Z16-LD0-EC0A5EK4-EC0A5EK4010
- Eagle Creek Expanse Convertible International Carryon, 35 Liters, Aizome Blue, 22in, EC0A5EK4325 , MPN: EC0A5EK4325 , UPC: 810101610141 , Code: Z16-LD0-EC0A5EK4-EC0A5EK4325