Tap Tap to Zoom
- Dimensions:
- 28 x 15.5 x 12 in
- Color:
- Currant
- Volume:
- 95 liters
- Length:
- 28 in
Code: Z16-LD0-EC0A528T-EC0A528U601
MPN: EC0A528U601
UPC: 810101613401
Product Info for Eagle Creek Tarmac XE 4 Wheeled
Are you looking for the perfect combination of streamlined design, durability, and organization to accommodate all your travel needs? The Tarmac XE 4-Wheel Luggage has plenty of space and 100% recycled water-resistant main body fabrics to keep your gear safe and secureno matter what kind of conditions you're in! Backed by No Matter What Warranty, it's built to tackle even the biggest of trips.![]()
Specifications for Eagle Creek Tarmac XE 4 Wheeled:
| Manufacturer: | Eagle Creek |
| Dimensions: | 28 x 15.5 x 12 in |
| Color: | Currant |
| Weight: | 4649 g |
| Fabric/Material: | Recycled 900D Poly Bi-Tech/Recycled 1000D Poly |
| Volume: | 95 liters |
| Length: | 28 in |
| Gender: | Unisex |
| Application: | Travel |
| Wheels: | Yes |
| Pockets: | Mesh |
| Capacity: | 95 liters |
| Pack Volume: | 95 liters |
| Pack Application: | Travel |
| Pack Loading: | Top |
| Age Group: | Adults |
| Pack Type: | Luggage |
| Size: | 28 in |
Features of Eagle Creek Tarmac XE 4 Wheeled
- Interior zippered mesh pocket to secure those small, hard-to-find items
- Adjustable compression wings keep your clothing and accessories in place
- Exterior top pocket features a weather-resistant PU-coated zipper
- Heavy-duty lash points and grab handles
- Puncture-resistant, self-repairing #8 lockable zippers can be secured shut with a travel lock to the central lock point
- Reflective zipper pulls and piping provide a bit of extra visibility at night
- Four heavy-duty multi-directional spinner wheels, protective wheel housing, and an impact-resistant handle
- Hypalon-reinforced corners and kickplate offer an extra layer of defense against damage
- Eco-friendly and bluesign certified fabrics offer maximum abrasion and weather resistance
Package Contents:
- Eagle Creek Tarmac XE 4 Wheeled
Eagle Creek Tarmac XE 4 Wheeled Orderable Models
List of Orderable Models
- Eagle Creek Tarmac XE 4 Wheeled Luggage, Currant, 28in, EC0A528U601 , MPN: EC0A528U601 , UPC: 810101613401 , Code: Z16-LD0-EC0A528T-EC0A528U601
Eagle Creek Tarmac XE 4 Wheeled Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Eagle Creek Tarmac XE 4 Wheeled Luggage, Arctic Seagreen, 24in, EC0A528T341 , MPN: EC0A528T341 , UPC: 192825805127 , Code: Z16-LD0-EC0A528T-EC0A528T341
- Eagle Creek Tarmac XE 4 Wheeled Luggage, Currant, 24in, EC0A528T601 , MPN: EC0A528T601 , UPC: 810101613395 , Code: Z16-LD0-EC0A528T-EC0A528T601
- Eagle Creek Tarmac XE 4 Wheeled Luggage, Black, 24in, EC0A528T010 , MPN: EC0A528T010 , UPC: 194112538879 , Code: Z16-LD0-EC0A528T-EC0A528T010
- Eagle Creek Tarmac XE 4 Wheeled Luggage, Arctic Seagreen, 28in, EC0A528U341 , MPN: EC0A528U341 , UPC: 192825805042 , Code: Z16-LD0-EC0A528T-EC0A528U341
- Eagle Creek Tarmac XE 4-Wheel 65L, Kauai Blue, 24in, EC0A528T347 , MPN: EC0A528T347 , UPC: 810101610516 , Code: Z16-LD0-EC0A528T-EC0A528T347
- Eagle Creek Tarmac XE 4 Wheeled Luggage, Black, 28in, EC0A528U010 , MPN: EC0A528U010 , UPC: 194112538893 , Code: Z16-LD0-EC0A528T-EC0A528U010