Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC D Series DX30LC2-BR Bike Rechargeable LED Flashlight
The EAGTAC D Series DX30LC2-BR Bike Rechargeable LED Flashlight is a bicycle-mounted light that is ideal for commuting, around the house, or grabbing a bite to eat. These Flashlights by EAGTAC stand up to all kinds of adventures, from riding a motorcycle at night to hiking through the woods. The EAGTAC D Series DX30LC2-BR 2-Mode Bike Rechargeable LED Flashlight is made from aerospace-grade aluminum with a highly-resistant anti-reflective coating. Quickly change from 10% to 100% output and toggle easily between modes with the multi-function switch. When the light is off, it can still drain your device of choice, so it's a great choice for emergency lighting or a dependable secondary light for your hub-mounted bike system. For full review and measurement purposes, be sure to check out the data sheets in the technical specs table section below.![]()
Specifications for EAGTAC D Series DX30LC2-BR Bike Rechargeable LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 0.8 - 140 hours |
| Beam Distance: | 288 m |
| Diameter: | 22 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.2 in |
| Weight: | 60 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650, CR123A |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac D Series DX30LC2-BR Bike Rechargeable LED Flashlight
- USB charging cable
- EAGTAC li-ion 18650 2600mAh battery
Package Contents:
- EAGTAC D Series DX30LC2-BR Bike Rechargeable LED Flashlight
EAGTAC D Series DX30LC2-BR Bike Rechargeable LED Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- EAGTAC DX30LC2-BR Rechargeable Flashlight, XP-L HI V2 NW LED, 1084lm, Black, DX30LC2BR-XPLHINW-BASE , MPN: DX30LC2BR-XPLHINW-BASE , UPC: 6941368303775 , Code: 2E1-FL-D30LC2BR-DX30LC2BR-XPLHINW-BASE
- EAGTAC DX30LC2-BR Rechargeable Flashlight, XP-L HI V3 CW LED, 1160lm, Black, DX30LC2BR-XPLHICW-BASE , MPN: DX30LC2BR-XPLHICW-BASE , UPC: 6941368303768 , Code: 2E1-FL-D30LC2BR-DX30LC2BR-XPLHICW-BASE