Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Info for EAGTAC D Series DX3B Clicky Pro Rechargeable LED Flashlight
2500 LED Lumen![]()
Uses CREE XHP50.2 K2 LED, or XHP50.2 Neutral White LED.
85 hours runtime
at 15lm; 0.25-0.45 hr at MAX output with thermal control
Micro-USB fast charging
Five brightness levels,
programmable start-up level
Maximum beam distance
Astonishing 185 yards / 170 meters from XHP50.2 LED
Specifications for EAGTAC D Series DX3B Clicky Pro Rechargeable LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 0.2 - 85 hours |
| Charger Type: | Micro-USB |
| Beam Distance: | 170 - 260 m |
| Diameter: | 22 mm |
| Bezel Diameter: | 22.5 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 3.9 in |
| Weight: | 3 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18350 |
| Package Type: | Box |
Features of EAGTAC D Series DX3B Clicky Pro Rechargeable LED Flashlight:
- LED Copper MCPCB star board with DTP technology and direct heat path
- User replaceable glass lens
- Battery reverse polarity protection
- Ultra low internal resistance phosphor bronze springs (silver coated)
- Included Accessories:
- DX3B-Clicky Pro flashlight
- Crenulated stainless steel bezel
- Harden stainless steel deep pocket
- two-way clip with titanium alloy dark vacuum coated finish
- (US only) UL/PSE certified USB 5V 1A wall charger (100V-240V)
- (EU only) TUV/CE certified USB 5V 1A wall charger (100V-240V)
- Rigid nylon holster w/ self-retention device
- 3.7V 18350 1300mAh rechargeable protected li-ion battery (10A discharge)
- Spare o-rings
- User Manual
- Mil-Spec Para-cord Lanyard w/ quick attachment clip
- Micro USB USB charging cable (3.3feet/1meter) w/ AWG24 copper wire
Package Contents:
- EAGTAC D Series DX3B Clicky Pro Rechargeable LED Flashlight
EAGTAC D Series DX3B Clicky Pro Rechargeable LED Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- EAGTAC DX3B Clicky PRO Rechargeable XHP35 HI NW 1760 Lumen LED Flashlight, Small, Black, DX3B-CLICKY-XHP35-HI-PRO-NW , MPN: DX3B-CLICKY-XHP35-HI-PRO-NW , UPC: 6941368306530 , Code: 2E1-FL-DX-DX3B-CLICKY-XHP35-HI-PRO-NW
- EAGTAC DX3B Clicky PRO Rechargeable XHP50.2 NW LED 2325 Lumen LED Flashlight, Small, Black, DX3B-CLICKY-XHP502-PRO-NW , MPN: DX3B-CLICKY-XHP502-PRO-NW , UPC: 6941368306554 , Code: 2E1-FL-DX-DX3B-CLICKY-XHP502-PRO-NW
- EAGTAC DX3B Clicky PRO Rechargeable XHP50.2 LED 2500 Lumen LED Flashlight, Small, Black, DX3B-CLICKY-XHP502-PRO-CW , MPN: DX3B-CLICKY-XHP502-PRO-CW , UPC: 6941368306561 , Code: 2E1-FL-DX-DX3B-CLICKY-XHP502-PRO-CW
- EAGTAC DX3B Clicky PRO Rechargeable XHP35 HI LED 1900 Lumen LED Flashlight, Small, Black, DX3B-CLICKY-XHP35-HI-PRO-CW , MPN: DX3B-CLICKY-XHP35-HI-PRO-CW , UPC: 6941368306547 , Code: 2E1-FL-DX-DX3B-CLICKY-XHP35-HI-PRO-CW