Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Cool White LED
- Light Output:
- 973 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- CREE XM-L2 U4 LED
- Additional Features:
- Mil-Spec paracord lanyard, Rigid Nylon Holster w/ self-retention device and flip, Stainless steel bezel w/ durable dark titanium coating
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- 18650, CR123A
- Included Accessories:
- Mil-Spec Paracord Lanyard, Mil-Spec Paracord Lanyard, Rigid Nylon Holster, Spare O-ring , Stainless Steel Bezel, Rigid Nylon Holster, Spare O-ring, Stainless Steel Bezel
- Package Type:
- Box
Code: 2E1-FL-EGDCXFL-D25LC2-CLICKY-XML2-CW
MPN: D25LC2-Clicky-XML2-CW
UPC: 6941368301702
Product Info for EAGTAC D25LC2 Clicky XML2 U4 LED Flashlight
The D25LC2 Clicky uses a CREE XML2 U4 LED. The upgraded version offers even more versatility with three preset output levels ranging from a brilliant 973 lumens to a mere 8 lumens. Two of the output levels (low and medium) have a maximum runtime of one hour and twenty hours on low, and five hours on medium and three hours on low. The D25LC2 Clicky also utilizes a knurled body for a positive grip, a polished steel pocket clip, and a two position lanyard. The D25LC2 Clicky is teh ultimate edclight with a number of upgraded features not found on standard D-cell flashlights.![]()
Specifications for EAGTAC D25LC2 Clicky XML2 U4 LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Beam Color: | Cool White LED |
| Light Output: | 973 lumens |
| Battery Life: | 1 - 100 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | CREE XM-L2 U4 LED |
| Beam Distance: | 183 yds |
| Diameter: | 0.9 in |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 6.5 in |
| Weight: | 1.7 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Additional Features: | Mil-Spec paracord lanyard, Rigid Nylon Holster w/ self-retention device and flip, Stainless steel bezel w/ durable dark titanium coating |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A, 18650 |
| Included Accessories: | Stainless Steel Bezel, Mil-Spec Paracord Lanyard, Rigid Nylon Holster, Spare O-ring , Stainless Steel Bezel, Mil-Spec Paracord Lanyard, Rigid Nylon Holster, Spare O-ring |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac XML2 U4 LED Flashlight:
- Rich, intuitive user interface. Easy to use. Nothing to memorize.
- Versatile output, 3 brightness levels. Features 3 output brightness and 5 hidden auxiliary modes.
- Twist the head for on/off.
- The EAGTAC turbo boost technology is activated every time you turn on at turbo output setting. It offers 20% more power to the LED for the first 200 seconds at turbo mode. It's normal for the light to get warm at such level. Do not leave the light running unattended.
- Current regulated for all output levels.
- Maximum runtime, ultra efficient circuit.
- Reverse polarity protection prevents battery being inserted incorrectly.
- CNC precisely cut and rolled square-shape knurling provides a sure grip throughout the entire flashlight body.
- Stainless steel bezel provides impact resistance. O-ring is used as cushion to protect and water seal the hardened glass lens (with anti-reflective and Sapphire coating).
- Rigid nylon holster with internal retention device.
- One piece head design allows LED to dissipate heat quickly.
- Lanyard and polished stainless steel pocket clip.
- Tail stand ability for area lighting.
- HAIII anodized finish.
- IPX-8 waterproof.
Package Contents:
- EAGTAC D25LC2 Clicky XML2 U4 LED Flashlight
- Lanyard
EAGTAC D25LC2 Clicky XML2 U4 LED Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- EAGTAC D25LC2 Clicky XML2 U4 LED Flashlight, Medium, Black, 973 lm, D25LC2-Clicky-XML2-CW , MPN: D25LC2-Clicky-XML2-CW , UPC: 6941368301702 , Code: 2E1-FL-EGDCXFL-D25LC2-CLICKY-XML2-CW