Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC Tactical Flashlight
The Eagtac Tactical 2x18650 Li-ion Flashlight has been developed to be the ideal law enforcement tool for those that need to see clearly in the dark. This Tactical Flashlight from the experts at EAGTAC is made with a CREE XHP35 HD E4 LED that produces a 2000 lumen beam with an effective range of 317 yards. The Eagtac 18650 Li-ion Tactical Flashlight features a tail-standing tailcap with a magnet attachment that turns the light into an excellent baton that can be used for hands-free operations. For a great way to make sure you are working with the best possible LED lights, then choose the Eagtac 2x Tactical Flashlight.![]()
Specifications for EAGTAC Tactical Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Beam Color: | Cool White LED |
| Light Output: | 2000 lumens |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | CREE XHP35 HD E4 LED |
| Beam Distance: | 317 yds |
| Diameter: | 1.3 in |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Weight: | 3.9 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | Removeable darken pocket clip, Mil-Spec Para-cord Lanyard w/ quick attachment clip, TX30C2 flashlight, Spare O-Rings, CR123A Battery Magazine |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac Tactical Flashlight
- Tail-standing tailcap with magnet attachment
- Add-on diffuser filter with flip-cover feature
- Extension body tube for 2x18650
- Heavy duty nylon holster
- Crenulated stainless steel bezel
Package Contents:
- Eagtac Tactical Flashlight
EAGTAC Tactical Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- EAGTAC TX30C2, XHP35 HD CW LED, 2000 lumens, Flashlight Only, Black, TX30C2-XHP35-HD-BASE-CW , MPN: TX30C2-XHP35-HD-BASE-CW , UPC: 6941368301603 , Code: 2E1-FL-ET11LTFK-TX30C2-XHP35-HD-BASE-CW
- EAGTAC TX30C2, XHP35 HD CW LED, 2000 lumens, Flashlight Kit, Black, TX30C2-XHP35-HD-KIT-CW , MPN: TX30C2-XHP35-HD-KIT-CW , UPC: 6941368301610 , Code: 2E1-FL-ET11LTFK-TX30C2-XHP35-HD-KIT-CW