Tap Tap to Zoom
Add a touch of class to your EDC when you're equipped with the EAGTAC M Series MX25L3 Powerful Compact LED Flashlight. Equipped with a Mil-Spec para-cord lanyard with a quick attachment clip, this Flashlight from EAGTAC is easily accessible for on-the-fly operations with the tactical momentary-on switch. The EAGTAC M Series MX25L3 Powerful Compact LED Flashlight runs off of 3x CR123A batteries (not included) and has a power-saving multi-function tailcap switch. Compact, powerful, with a versatile mounting option - you'll never want to leave home without an EAGTAC M Series MX25L3 Powerfulfull Compact LED Flashlight.![]()
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 1.5 - 350 hours |
| Beam Distance: | 424 m |
| Diameter: | 45.6 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 6.5 in |
| Weight: | 368 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650, CR123A |
| Package Type: | Box |