Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC M Series MX30L3-C Compact Dual Switch LED Flashlight Kit
The Eagtac M Series MX30L3-C Compact Dual Switch LED Flashlight Kit is a versatile and easy-to-use 6-volt LED flashlight that will light up your world! This flashlight kit by the experts at Eagtac is a handy, high-powered light that can easily be controlled with one hand. With multiple brightness levels and a neutral white output, the Eagtac M Series MX30L3-C Compact Dual Switch LED Flashlight Kit provides all the lighting power you need, when and where you need it. This powerful Eagtac M Series MX30L3-C Compact Dual Switch LED Flashlight Kit includes a remote pressure switch that activates all six LEDs with a simple click, and provides a constant current with a tight voltage range, so you can use a single CR123A or three 18650 Li-Ion Batteries. Rechargeable or powered by six CR123A batteries, the excellent Eagtac M Series MX30L3-C Compact Dual Switch LED Flashlight Kit is incredibly versatile and easy to use, and has powerful resistance to shock, heat, and water. With a neutral white output color and up to 350+ hours of runtime, this Eagtac M Series MX30L3-C Compact Dual Switch LED Flashlight Kit is the light you need to grab when an emergency arises.![]()
Specifications for EAGTAC M Series MX30L3-C Compact Dual Switch LED Flashlight Kit:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 0.7 - 200 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Beam Distance: | 426 m |
| Diameter: | 45.5 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.3 in |
| Weight: | 368 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650, CR123A |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac M Series MX30L3-C Compact Dual Switch LED Flashlight Kit:
- C5000 HV
- Wide voltage input range design
- With super wide voltage input from 5.4V all the way to 19V
- You can use three rechargeable 18650 li-ion batteries for regular usage
- During emergency
- you can opt for six primary CR123As which can be easily obtained from EAGTAC dealers or any convenience stores.
- Current regulated output
- Unlike competitors
- the EAGTAC C5000 HV circuit offers constant regulated output for this 6V CREE XH-P50 LED for all brightness levels
- Our unique serial battery setup allows the input voltage to be always higher than the LED forward voltage for constant current regulation
- We use the latest power step-down technology in the industry with high-end passive components to maximize circuitry efficiency and the dropout voltage of the circuitry.
- Deep reflector design
- One smooth beam
- The six individual aluminum machined reflectors offer a nice beam output without any visible donut or beam artifacts.
- 464 yards beam distance
- We use special and custom made machinery tooling to make the deepest reflector possible
- Deeper reflector means more reflective surface for converting more spill output into the spot beam.
- Turn on at MAX or MIN output
- Press the tailcap switch to turn on the flashlight at MAX output
- Or
- hold the side button switch while pressing the tailcap switch to turn on at LOW output
- You can also momentarily turning on the flashlight.
- Five brightness levels
- With flashlight turned on
- press the side switch button switch to switch to the next brighter output level
- At any level
- press and hold the side switch for more than three seconds to enter the hidden auxilitary blinking modes.
- Included Accessories:
- Tailcap w/ switch and tail-standing ability
- Heavy duty nylon holsterw/ self-retention device and open-top
- ET54 diffuser filter
Package Contents:
- EAGTAC M Series MX30L3-C Compact Dual Switch LED Flashlight Kit
EAGTAC M Series MX30L3-C Compact Dual Switch LED Flashlight Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- EAGTAC MX30L3C Flashlight Kit, 6 Nichia 219B CRI-92 LED, 3000lm, Black, MX30L3C-6*219-KIT-NW , MPN: MX30L3C-6*219-KIT-NW , UPC: 6941368304949 , Code: 2E1-FL-MX30L3CKIT-MX30L3C-6-219-KIT-NW
- EAGTAC MX30L3C Flashlight Kit, 6 XP-G2 S3 LED, 3780lm, Black, MX30L3C-6*XPG2-KIT-CW , MPN: MX30L3C-6*XPG2-KIT-CW , UPC: 6941368304918 , Code: 2E1-FL-MX30L3CKIT-MX30L3C-6-XPG2-KIT-CW