Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Neutral White
- Light Output:
- 4000 lumens
- Charger Type:
- Wall/Car Charger
- Bulb Type:
- 6 Nichia 219C CRI92 4000K LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- 18650, Lithium Ion
- Package Type:
- Box
Code: 2E1-FL-M3R-MX30L3CR-6-SST20-NW
MPN: MX30L3CR-6*SST20-NW
UPC: 6941368301795
Product Info for EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight
The EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight was designed to be an ideal lighting instrument for just about any dim location. These Flashlights via lighting experts at EAGTAC is made using strong materials for the case, to be able to provide a long lasting and effective flashlight. Specially designed using an immensely bright light bulb, the EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight has an impressive lumen output, a long beam distance and amazing beam intensity. EAGTAC has been in the flashlight industry for quite a long time, and the EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight is a lighting device that proves they are dedicated to making the best light source achievable. One of our goals at OpticsPlanet is to always make sure that you depart with the light you require to succeed in any scenario, and the EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight is one that we are incredibly happy to supply our customers. If you are in need of a premium quality flashlight that will shine some light on any situation, pick out the EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight.
Specifications for EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Beam Color: | Neutral White |
| Light Output: | 4000 lumens |
| Battery Life: | 0.8 - 120 hours |
| Charger Type: | Wall/Car Charger |
| Bulb Type: | 6 Nichia 219C CRI92 4000K LED |
| Beam Distance: | 401 m |
| Diameter: | 46 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.8 in |
| Weight: | 302 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion, 18650 |
| Package Type: | Box |
Features of EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight
- Built-in Li-ion charger, user replaceable battery, supports home/car charging
- Dual side switches + tailcap switch
- Five brightness levels, two hidden auxiliary levels
- Instant strobe and momentary-on function
- Battery level report system, active thermal management
Package Contents:
- EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight
- 11.1V 2600mAh battery pack
- Lanyard
- 15V 0.8A wall charger (12W US)
- 15V 0.8A wall charger (12W EU)
EAGTAC M Series MX30L3-CR Base 3600 Lumen Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- EAGTAC M Series MX30L3-CR Base Flashlight, 6 Nichia 219B 5700K CRI92 R9050 SW57 D220 LED, 3600lm, Black, MX30L3CR-6*SST20-NW , MPN: MX30L3CR-6*SST20-NW , UPC: 6941368301795 , Code: 2E1-FL-M3R-MX30L3CR-6-SST20-NW