Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Neutral White
- Light Output:
- 4322 lumens
- Bulb Type:
- XHP70 N2 NW LED
- Battery Type:
- 18650
- Package Type:
- Box
Code: 2E1-FL-MX30L3RKIT-MX30L3R-XHP70-KIT-NW
MPN: MX30L3R-XHP70-KIT-NW
UPC: 6941368305014
Product Info for EAGTAC M Series MX30L3-R Rechargeable LED Flashlight Kit
USB Rechargeable, 11.1V (3x18650) battery pack![]()
Included Accessories:
Crenelated stainless steel bezel
3x18650 3500mAh battery pack
EAGTAC 12V car charger
Diffuser filter with flip-cover
Heavy duty nylon holster
15V@0.8A wall charger
Specifications for EAGTAC M Series MX30L3-R Rechargeable LED Flashlight Kit:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Beam Color: | Neutral White |
| Light Output: | 4322 lumens |
| Battery Life: | 0.8 - 120 hours |
| Bulb Type: | XHP70 N2 NW LED |
| Beam Distance: | 436 m |
| Diameter: | 46 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 6.8 in |
| Weight: | 470 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650 |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac M Series MX30L3-R Rechargeable LED Flashlight Kit
- Crenulated stainless steel bezel
- 3x18650 3500mAh battery pack
- EAGTAC 12V car charger
- Diffuser filter with flip-cover
- Heavy duty nylon holster
- 15V@0.8A wall charger
Package Contents:
- EAGTAC M Series MX30L3-R Rechargeable LED Flashlight Kit
EAGTAC M Series MX30L3-R Rechargeable LED Flashlight Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- EAGTAC MX30L3-R Flashlight Kit, XHP70 N2 NW LED, 4322lm, Black, MX30L3R-XHP70-KIT-NW , MPN: MX30L3R-XHP70-KIT-NW , UPC: 6941368305014 , Code: 2E1-FL-MX30L3RKIT-MX30L3R-XHP70-KIT-NW