1 of 11 images
EAGTAC MX3T Flashlight, XHP70.2 CW LED, 4850lm, Black, MX3T-XHP702-REG-CW
2 of 11 images
EAGTAC MX3T Flashlight, XHP70.2 CW LED, 4850lm, Black, MX3T-XHP702-REG-CW
3 of 11 images
EAGTAC MX3T Flashlight, XHP70.2 CW LED, 4850lm, Black, MX3T-XHP702-REG-CW
4 of 11 images
EAGTAC MX3T Flashlight, XHP70.2 CW LED, 4850lm, Black, MX3T-XHP702-REG-CW
5 of 11 images
EAGTAC MX3T Flashlight, XHP70.2 CW LED, 4850lm, Black, MX3T-XHP702-REG-CW
6 of 11 images
EAGTAC MX3T Flashlight, XHP70.2 CW LED, 4850lm, Black, MX3T-XHP702-REG-CW
7 of 11 images
EAGTAC MX3T Flashlight, XHP70.2 CW LED, 4850lm, Black, MX3T-XHP702-REG-CW
8 of 11 images
EAGTAC MX3T Flashlight, XHP70.2 CW LED, 4850lm, Black, MX3T-XHP702-REG-CW
9 of 11 images
EAGTAC MX3T Flashlight, XHP70.2 CW LED, 4850lm, Black, MX3T-XHP702-REG-CW
10 of 11 images
EAGTAC MX3T Flashlight, XHP70.2 CW LED, 4850lm, Black, MX3T-XHP702-REG-CW
11 of 11 images
EAGTAC MX3T Flashlight, XHP70.2 CW LED, 4850lm, Black, MX3T-XHP702-REG-CW
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
2 Models Available
Beam Color
All
Bulb Type
All
Light Output
All
Search
$199.90
$199.90
Product Info for EAGTAC M Series MX3T Rechargeable LED Flashlight
USB Rechargeable, 11.1V (3x18650) battery pack![]()
Included Accessories:
Smooth aluminum black bezel
EAGTAC 3x18650 2500mAh battery pack
100V-240V to 15V@0.8A wall charger
Specifications for EAGTAC M Series MX3T Rechargeable LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 0.8 - 120 hours |
| Charger Type: | Wall/Car Charger |
| Beam Distance: | 492 m |
| Diameter: | 46 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 6.5 in |
| Weight: | 475 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650 |
| Package Type: | Box |
Features of Eagtac M Series MX3T Rechargeable LED Flashlight
- Smooth aluminum black bezel
- EAGTAC 3x18650 2500mAh battery pack
- 100V-240V to 15V@0.8A wall charger
Package Contents:
- EAGTAC M Series MX3T Rechargeable LED Flashlight
EAGTAC M Series MX3T Rechargeable LED Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- EAGTAC MX3T Flashlight, XHP70.2 CW LED, 4850lm, Black, MX3T-XHP702-REG-CW , MPN: MX3T-XHP702-REG-CW , UPC: 6941368302792 , Code: 2E1-FL-MX3T-MX3T-XHP702-REG-CW
- EAGTAC MX3T Flashlight, XHP70.2 NW LED, 4510lm, Black, MX3T-XHP702-REG-NW , MPN: MX3T-XHP702-REG-NW , UPC: 6941368302808 , Code: 2E1-FL-MX3T-MX3T-XHP702-REG-NW
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare