1 of 17 images
EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, 219Ccri92 w/ LEDarray LED, 800lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-219C-NW
2 of 17 images
EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, 219Ccri92 w/ LEDarray LED, 800lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-219C-NW
3 of 17 images
EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, 219Ccri92 w/ LEDarray LED, 800lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-219C-NW
4 of 17 images
EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, 219Ccri92 w/ LEDarray LED, 800lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-219C-NW
5 of 17 images
EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, 219Ccri92 w/ LEDarray LED, 800lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-219C-NW
6 of 17 images
EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, 219Ccri92 w/ LEDarray LED, 800lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-219C-NW
7 of 17 images
EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, 219Ccri92 w/ LEDarray LED, 800lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-219C-NW
8 of 17 images
EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, 219Ccri92 w/ LEDarray LED, 800lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-219C-NW
9 of 17 images
EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, 219Ccri92 w/ LEDarray LED, 800lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-219C-NW
10 of 17 images
EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, 219Ccri92 w/ LEDarray LED, 800lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-219C-NW
11 of 17 images
EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, 219Ccri92 w/ LEDarray LED, 800lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-219C-NW
12 of 17 images
EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, 219Ccri92 w/ LEDarray LED, 800lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-219C-NW
13 of 17 images
EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, 219Ccri92 w/ LEDarray LED, 800lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-219C-NW
14 of 17 images
EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, 219Ccri92 w/ LEDarray LED, 800lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-219C-NW
15 of 17 images
EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, 219Ccri92 w/ LEDarray LED, 800lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-219C-NW
16 of 17 images
EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, 219Ccri92 w/ LEDarray LED, 800lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-219C-NW
17 of 17 images
EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, 219Ccri92 w/ LEDarray LED, 800lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-219C-NW
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Customer Reviews
Most Recent Reviews
The eagtac p series led px30lc2-dr led flashlight is amazing.. this this is freaking bright. I work patrol on night shift and I carry multiple stream lights in my duty bag and this thing puts out more than my stingers!! It does tend to heat up a bit ...
Read More...
Read More...
3 Models Available
Beam Color
All
Bulb Type
All
Light Output
All
Search
$91.90
$91.90
List: $96.51Save $4.61
$91.90
Product Info for EAGTAC P Series PX30LC2-DR LED Flashlight
USB Rechargeable, 1x18650![]()
2xCR123A
Included Accessories:
USB Rechargeable
1x2600mAh 18650 included
1x5V 1A USB charger included
Specifications for EAGTAC P Series PX30LC2-DR LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 0.8 - 140 hours |
| Beam Distance: | 191 m |
| Diameter: | 22 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.2 in |
| Weight: | 60 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650, CR123A |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of Eagtac P Series PX30LC2-DR LED Flashlight
- USB Rechargeable
- 1x2600mAh 18650 included
- 1x5V 1A USB charger included
Package Contents:
- EAGTAC P Series PX30LC2-DR LED Flashlight
EAGTAC P Series PX30LC2-DR LED Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, XPL HI CW w/ LEDarray LED, 1160lm w/ 600lm, Black, PX30LC2-Diffuser-XPLHI-CW , MPN: PX30LC2-Diffuser-XPLHI-CW , UPC: 6941368303867 , Code: 2E1-FL-PX30LC2-PX30LC2-DIFFUSER-XPLHI-CW
- EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, XPL HI NW w/ LEDarray LED, 1080lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-XPLHI-NW , MPN: PX30LC2-Diffuser-XPLHI-NW , UPC: 6941368303874 , Code: 2E1-FL-PX30LC2-PX30LC2-DIFFUSER-XPLHI-NW
- EAGTAC PX30LC2-DR Flashlight, 219Ccri92 w/ LEDarray LED, 800lm w/ 550lm, Black, PX30LC2-Diffuser-219C-NW , MPN: PX30LC2-Diffuser-219C-NW , UPC: 6941368303881 , Code: 2E1-FL-PX30LC2-PX30LC2-DIFFUSER-219C-NW
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare