Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC S Series S200C2 LED Flashlight Weapon Kit-2
The EAGTAC S Series S200C2 LED Flashlight Weapon Kit emits a remarkable 200 lumens that will light up the night for your squad. These EAGTAC Flashlights are built with a highly efficient external mosfet circuit that offers a current regulation design that maintains constant brightness output regardless of the battery voltage, external heatsink, or temperature. The rugged and solid 2 oz copper PCB of the EAGTAC S200C2 LED Tactical Flashlight enhances the performance of these lights, and the quick-release stainless steel headcaps with an anti-shock ring give users yet another advantage with this high-brightness, high-powered option. For a great hunting experience, bring the EAGTAC S200C2 LED Flashlight Weapon Kit, High Lux to your hunting grounds.![]()
Specifications for EAGTAC S Series S200C2 LED Flashlight Weapon Kit-2:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Battery Type: | RCR123A, 18650, CR123A |
| Color: | Black |
| Beam Distance: | 381 m |
| Diameter: | 25.4 mm |
| Length: | 6.1 in |
| Weight: | 167 g |
| Battery Life: | 0.8 - 40 hours |
| Finish: | Hard Anodized |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Package Type: | Box |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
Features of Eagtac S Series S200C2 LED Flashlight Weapon Kit:
- Introducing the S200C2 user interface
- Easy and Trusty operation
- Switch on and off:
- Turn on the light by pressing the tailcap button until it clicks
- Slightly press for momentary on/off.
- Switching between output
- Twist the head to select between three output levels
- You can pre-selected output level before turning on the light.
- Energy saving feature
- S200C2 reduces output by 10% after 200 seconds at turbo mode (100%) to extend battery runtime.
- High level of confidence
- Gorgeous knurling
- S200C2 offers a sure grip with its precisely cut knurling
- slightly polished by nylon wheels to give excellent gripping comfort.
- Safety protection
- Battery reverse polarity protection
- Your safety is our first priority
- Inserting battery in the wrong direction may lead to serious damage and fire
- We incorporate a physical structure to protect against reverse polarity without compromise (battery with a protruding button top is required).
- Try our world shortest Panasonic based 3400mAh protected 18650 with protruding button
- it features industrial leading 3400mAh capacity and our trusty protective circuit is good for 6A of continuous output.
- Battery stabilizer
- We incorporate a spring loading mechanism in the flashlight body to prevent the batteries from rattling inside the body
- This allows reliable battery contact regardless of head tighten or loosen.
- Always ready for you
- One press for MAX or MIN output
- Unlike others that needs to cycle through modes or levels to get to the output you need
- With head tighten/loosen
- turning on the flashlight will always get you the maximum/minimum output power.
- Three pre-defined output
- Turn the head to access all three output levels
- You can pre-select your desired output before turning on the light
- This makes it especially useful when you are in a dark environment and need to preserve your adapted night vision.
- Included Accessories:
- Pressure Pad Tail-cap w/ Forward clicky
- ET Aluminum Rail Weapon Mount for 1"Body
Package Contents:
- EAGTAC S Series S200C2 LED Flashlight Weapon Kit-2
EAGTAC S Series S200C2 LED Flashlight Weapon Kit-2 Orderable Models
List of Orderable Models
- EAGTAC S200C2 Flashlight Weapon Kit, XP-L HI V2 NW LED, 1018lm, Black, S200C2-XPLHI-WEA-KIT-NW , MPN: S200C2-XPLHI-WEA-KIT-NW , UPC: 6941368307667 , Code: 2E1-FLW-SA-S200C2-XPLHI-WEA-KIT-NW
- EAGTAC S200C2 Flashlight Weapon Kit, XP-L HI V3 CW LED, 1095lm, Black, S200C2-XPLHI-WEA-KIT-CW , MPN: S200C2-XPLHI-WEA-KIT-CW , UPC: 6941368306905 , Code: 2E1-FLW-SA-S200C2-XPLHI-WEA-KIT-CW