Tap Tap to Zoom
Product Info for EAGTAC S Series S25L-R MKII Base LED Flashlight
The EAGTAC S Series S25L-R MKII Rechargeable LED Flashlight is a dependable, powerful, and cost-effective LED flashlight that meets a wide variety of performance metrics. From long distance penetration to detailed depth penetration, the EAGTAC S25L-R MKII Rechargeable LED Flashlight produces the power and performance you need to get the job done. To create this powerful and reliable LED flashlight, EAGTAC employed customized deep concealment XHP35 HI LEDs and Type-C rechargeable batteries to power the device. And by using the included Type-C rechargeable connector, the EAGTAC S25L-R MKII Rechargeable LED Flashlight comes with a Type-C (bi-direction) USB charging cable with an ODB-25 connector. For a compact and powerful LED flashlight that will preserve your battery life and keep you on task, purchase the EAGTAC S25L-R MKII Compact LED Flashlight.![]()
Specifications for EAGTAC S Series S25L-R MKII Base LED Flashlight:
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 0.8 - 50 hours |
| Charger Type: | Type-C USB |
| Beam Distance: | 422 - 590 m |
| Diameter: | 25.4 mm |
| Bezel Diameter: | 47 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 6.6 in |
| Weight: | 8.1 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 18650 |
| Package Type: | Box |
Features of EAGTAC S Series S25L-R MKII Base LED Flashlight:
- LED direct soldering on copper for maximum heatsink ability
- User replaceable glass lens
- Battery reverse polarity protection
- Ultra low internal resistance phosphor bronze springs (silver coated)
- Spring loaded positive and negative terminal
- One piece head design for maximum heat transfer
- Tailcap battery stabilizer design to prevent battery movement inside the battery tube
- Included Accessories:
- S25L-R MKII flashlight
- Spare o-rings
- User Manual
- Mil-Spec Para-cord Lanyard w/ quick attachment clip
- Type-C (bi-direction insert) USB charging cable (3.3feet/1meter) w/ AWG24 copper wire
- 10A high current forward clicky tailcap
- Removeable harden stainless steel deep pocket clip with titanium alloy dark vacuum coated finish
Package Contents:
- EAGTAC S Series S25L-R MKII Base LED Flashlight
- 1x2600mAh 18650
EAGTAC S Series S25L-R MKII Base LED Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- EAGTAC S25L-R Base Flashlight, XHP35 HD NW LED, 2050lm, Black, S25LR-MKII-XHP35-HD-BASE-NW , MPN: S25LR-MKII-XHP35-HD-BASE-NW , UPC: 6941368306219 , Code: 2E1-FL-SX-S25LR-MKII-XHP35-HD-BASE-NW
- EAGTAC S25L-R Base Flashlight, XHP35 HI CW LED, 1870lm, Black, S25LR-MKII-XHP35-HI-BASE-CW , MPN: S25LR-MKII-XHP35-HI-BASE-CW , UPC: 6941368306264 , Code: 2E1-FL-SX-S25LR-MKII-XHP35-HI-BASE-CW
- EAGTAC S25L-R Base Flashlight, XHP35 HI NW LED, 1750lm, Black, S25LR-MKII-XHP35-HI-BASE-NW , MPN: S25LR-MKII-XHP35-HI-BASE-NW , UPC: 6941368306257 , Code: 2E1-FL-SX-S25LR-MKII-XHP35-HI-BASE-NW
- EAGTAC S25L-R Base Flashlight, XHP35 HD CW LED, 2000lm, Black, S25LR-MKII-XHP35-HD-BASE-CW , MPN: S25LR-MKII-XHP35-HD-BASE-CW , UPC: 6941368306226 , Code: 2E1-FL-SX-S25LR-MKII-XHP35-HD-BASE-CW