Tap Tap to Zoom






Product Info for Eberlestock Bandit Daypack
The most versatile pack in our everyday carry lineup, the Bandit is purpose-built for daylong hunts and hikes. The exterior utility panel features laser-cut MOLLE webbing to allow the attachment of compatible accessories and pouches, and to carry a jacket or gear for quick access. The side stretch pockets can hold water bottles and longer items like a tripod, spotting scope, or trekking poles.![]()
The utility panel straps will secure gear on the side tightly, or help compress a partially filled pack. Inside the top lid youll find small item organizers like a zippered mesh pocket and a magazine pouch.
Compatible with our Standard Hipbelt to help with weight distribution for heavier loads.
Specifications for Eberlestock Bandit Daypack:
| Manufacturer: | Eberlestock |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 2.5 lb |
| Pack Application: | Military |
| Capacity: | 13.68 liters |
| Pack Volume: | 15 liters |
| Hydration Compatible: | Yes |
| Width: | 9 in |
| Height: | 18 in |
| Pack Loading: | Front, Top |
| Depth/Thickness: | 7 in |
Features of Eberlestock Bandit Daypack
- Laser-cut MOLLE panel on the front to attach exterior equipment
- Top organizational lid with mesh pouch for accessories
- Adjustable shoulder harness
- Slot for an adjustable hip belt to carry added weight
- Main compartment unzips from top to bottom to allow full access
- Interior clip for securing the 2L or 3L Source hydration bladders
Package Contents:
- Eberlestock Bandit Daypack
Eberlestock Bandit Daypack Orderable Models
List of Orderable Models
- Eberlestock Bandit Daypack, Multicam, H31MM , MPN: H31MM , UPC: 812028016853 , Code: 8G-BP4-SOIIP-H31MM
- Eberlestock Bandit Daypack, Coyote, H31MC , MPN: H31MC , UPC: 812028016839 , Code: 8G-BP4-SOIIP-H31MC
- Eberlestock Bandit Daypack, Black, H31MB , MPN: H31MB , UPC: 812028016822 , Code: 8G-BP4-SOIIP-H31MB
- Eberlestock Bandit Daypack, Dry Earth, H31ME , MPN: H31ME , UPC: 812028016914 , Code: 8G-BP4-SOIIP-H31ME
- Eberlestock Bandit Daypack, Gray, H31GY , MPN: H31GY , UPC: 810039450918 , Code: 8G-BP4-SOIIP-H31GY
- Eberlestock Bandit Daypack, Military Green, H31MJ , MPN: H31MJ , UPC: 812028016921 , Code: 8G-BP4-SOIIP-H31MJ