Tap Tap to Zoom
Product Info for Elcan Specter DR 1-4x24mm 3MOA XOPTEK 30mm Tube Rifle Scope
The SpecterDR 1-4 Dual Role Optical Sight represents a revolution in optical sight design. The worlds first truly dual field of view combat optical sight, the SpecterDR switches instantly from a 4x magnified sight to a 1x CQB sight with the throw of a lever. Unlike zoom sights, the SpecterDR offers an optimized optical path and identical eye relief in both 4x and 1x modes.![]()
Depending upon the situation, the user may adjust the sight to illuminate the crosshair or just a brilliant red dot in the center. In 1x mode, the SpecterDR has by far the largest field of view in the industry. In 4x mode the SpecterDR offers a generous field of view, long eye relief, and ELCANS legendary crystal clear image.
Specifications for Elcan Specter DR 1-4x24mm 3MOA XOPTEK 30mm Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Elcan |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 70 mm |
| Weight: | 655 g |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Shockproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Elcan Specter DR 1-4x24mm 3MOA XOPTEK 30mm Tube Rifle Scope
- Scope Covers & ARD
Elcan Specter DR 1-4x24mm 3MOA XOPTEK 30mm Tube Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Elcan Specter DR 1-4x 3MOA XOPTEK Rifle Scope, 5.56 BDC Reticle, Black, DFOV4-B146-C10-X3 , MPN: DFOV4-B146-C10-X3 , UPC: 666595001084 , Code: EC-RS-SPCT1-DFOV4-B146-C10-X3
- Elcan Specter DR 1-4x 3MOA XOPTEK Rifle Scope, 5.56 BDC Reticle, FDE, DFOV4-T265-C10-X3 , MPN: DFOV4-T265-C10-X3 , UPC: 666595001107 , Code: EC-RS-SPCT1-DFOV4-T265-C10-X3
- Elcan Specter DR 1-4x 3MOA XOPTEK Rifle Scope, 7.62 BDC Reticle, FDE, DFOV4-T265-C20-X3 , MPN: DFOV4-T265-C20-X3 , UPC: 666595001114 , Code: EC-RS-SPCT1-DFOV4-T265-C20-X3
- Elcan Specter DR 1-4x 3MOA XOPTEK Rifle Scope, 7.62 BDC Reticle, Black, DFOV4-B146-C20-X3 , MPN: DFOV4-B146-C20-X3 , UPC: 666595001091 , Code: EC-RS-SPCT1-DFOV4-B146-C20-X3