Tap Tap to Zoom
Product Info for Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope
Tangent Theta 5-25x56mm model TT525P Rifle Telescope is an extreme-range precision sighting instrument for professional marksmen. Designed for heavy field use, Tangent Thetas industry-leading development team has used their extensive experience to optimize and refine it for unfailing ruggedness, mechanical precision and unsurpassed image quality. Elevation and windage mechanisms exhibit precise tactile response and feature a truly TOOL-LESS RE-ZERO procedure![]()
Specifications for Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Tangent Theta Inc. |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 25 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 11 - 2.3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte Anodized |
| Field of View, Linear: | 1.6 - 7.6 m at 100 m |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2.5 dpt |
| Weight: | 1150 g |
| Length: | 425 mm |
| Parallax: | 50 m to Infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 103 mm |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 86 mm |
| Brightness Settings: | 11 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 10 m |
| Shockproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Tangent Theta TT525 P-Series 5-25x56mm 34mm Tube FFP Rifle Scope:
- Non-translating Knobs with Elevation Zero-stop
- Double-turn Elevation with Rev Indicator
- Lockable Rapid Adjusting Diopter
Package Contents:
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope
- Tenebraex Lens Covers / Ard
Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, 1/4 MOA, Gen 2 MOA-ER, 800100-0113 , MPN: 800100-0113 , UPC: 666595531536 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0113
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, Gen 3 XR, 0.1 Mrad, Matte Black, 800100-0006 , MPN: 800100-0006 , UPC: 666595531222 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0006
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, Gen 3 XR Fine, 0.1 Mrad, 800100-0011 , MPN: 800100-0011 , UPC: 666595531321 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0011
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, 1/4 MOA, MOA-ER, Matte, Black, 800100-0103 , MPN: 800100-0103 , UPC: 666595531161 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0103
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, Gen 2 XR, 0.1 Mrad, Matte, Black, 800100-0001 , MPN: 800100-0001 , UPC: 666595531154 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0001
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, Gen 2 XR, AIF, 0.1 Mrad, 800100-0401 , MPN: 800100-0401 , UPC: 666595531178 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0401
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, Gen 3 XR, AIF, 0.1 Mrad, Coyote Brown, 800100-0406 , MPN: 800100-0406 , UPC: 666595531314 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0406
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, Gen 3 XR Fine, AIF, 0.1 Mrad, AIF, 800100-0411 , MPN: 800100-0411 , UPC: 666595531444 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0411
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, Gen 3 XR Fine, 0.1 Mrad, Matte, Black, 800100-0511 , MPN: 800100-0511 , UPC: 666595531451 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0511
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, Gen 3 XR, 0.1 Mrad, Coyote Brown, 800100-0506 , MPN: 800100-0506 , UPC: 666595531352 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0506
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, Gen 2 XR, 0.1 Mrad, 800100-0501 , MPN: 800100-0501 , UPC: 666595531345 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0501
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, JTAC, 0.1 Mrad, Coyote Brown, 800100-0010 , MPN: 800100-0010 , UPC: 666595531307 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0010
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, Horus Tremor3, 0.1 Mrad, Matte, Black, 800100-0008 , MPN: 800100-0008 , UPC: 666595531246 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0008
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, Horus H59, 0.1 Mrad, Coyote Brown, 800100-0007 , MPN: 800100-0007 , UPC: 666595531239 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0007
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, Gen 2 XR, AIF, 0.1 Mrad, Matte, Black, 800100-0601 , MPN: 800100-0601 , UPC: 666595531383 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0601
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, Gen 3 XR, 0.1 Mrad, AIF, Coyote Brown, 800100-0606 , MPN: 800100-0606 , UPC: 666595531390 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0606
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, Gen 3 XR Fine, AIF, 0.1 M-rad, AIF, 800100-0611 , MPN: 800100-0611 , UPC: 666595531468 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0611
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, JTAC, 0.1 M-rad, Coyote Brown, 800100-0510 , MPN: 800100-0510 , UPC: 666595531376 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0510
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, JTAC, AIF, 0.1 Mrad, 800100-0410 , MPN: 800100-0410 , UPC: 666595531437 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0410
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, Horus Tremor3, 0.1 Mrad, Coyote Brown, 800100-0508 , MPN: 800100-0508 , UPC: 666595531369 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0508
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, Horus Tremor3, AIF, 0.1 Mrad, 800100-0408 , MPN: 800100-0408 , UPC: 666595531420 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0408
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, JTAC, AIF, 0.1 Mrad, Matte, Black, 800100-0610 , MPN: 800100-0610 , UPC: 666595531413 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0610
- Tangent Theta Inc. 5-25x56mm 34mm Tube Rifle Scope, Horus Tremor3, AIF, 0.1 Mrad, Coyote Brown, 800100-0608 , MPN: 800100-0608 , UPC: 666595531406 , Code: TTI-RS-TT252P-800100-0608