Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- APR-1C MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 30.7 oz, 870 g
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds
- Condition:
- New
Code: 3XD-RS-NGRF-ELE50007
MPN: 50007
UPC: 752489618657
Product Info for Element Optics Nexus 4-25x50mm Gen 2 Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
The word NEXUS means focal point, and that is what this model is to the ELEMENT OPTICS range. The GEN II takes the DNA of the first generation NEXUS and pushes it to another level with a 4-25x Magnification, a new Turret System and Digital Illumination the ultimate 30mm riflescope. A variety of different reticle designs in both MOA and MRAD cater to all shooters: Simplified options are easy on the eye, while more complex designs allow experienced shooters to hold off with precision. Our design team of global competition winners & hunters understand optics, and have introduced strict quality control measures to ensure perfect operation under testing conditions. And if something goes wrong? Our Platinum Lifetime Warranty has you covered No paperwork or registration required.![]()
Specifications for Element Optics Nexus 4-25x50mm Gen 2 Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Element Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 25 x |
| Reticle: | APR-1C MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 7.1 - 2 mm |
| Field of View, Linear: | 4.7 - 29.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 77 - 92 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 870 g, 30.7 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 13.8 in, 350 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds |
| Battery Type: | Lithium Metal |
| Adjustment Range: | 100 MOA |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Element Optics Nexus 4-25x50mm Gen 2 Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
- 30mm Main Body Tube
- Compact, Lightweight design
- Illuminated, First Focal Plane Reticle
- Side Parallax: 10yds-Infinity
- Advanced Fully Multi-Coated Lenses with Anti-Fouling Layer
- Tool-free Resettable Turrets with 10 MRAD / 25 MOA per Revolution
- Revolution Indicator
- Tool-Free Mechanical Zero-Stop
- Push-Button Illumination
- Removable Magnification Throw Lever
- Waterproof, Fogproof, Shockproof and Nitrogen Purged
Package Contents:
- Element Optics Nexus 4-25x50mm Gen 2 Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
- Sunshade
- Lens Cover
- Flip Up Caps
- Lens Cloth
- Throw Lever
- Apeture Ring
- Thread Protector
Element Optics Nexus 4-25x50mm Gen 2 Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Element Optics Nexus 4-25x50mm Gen 2 Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, MOA APR- 1C, Black, ELE50007 , MPN: 50007 , UPC: 752489618657 , Code: 3XD-RS-NGRF-ELE50007
Element Optics Nexus 4-25x50mm Gen 2 Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Element Optics Nexus 4-25x50mm Gen 2 Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, MRAD APR- 1C, Black, ELE50005 , MPN: 50005 , UPC: 752489618633 , Code: 3XD-RS-NGRF-ELE50005
- Element Optics Nexus 4-25x50mm Gen 2 Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, MOA APR- 2D, Black, ELE50008 , MPN: 50008 , UPC: 752489618664 , Code: 3XD-RS-NGRF-ELE50008
- Element Optics Nexus 4-25x50mm Gen 2 Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, MRAD APR- 2D, Black, ELE50006 , MPN: 50006 , UPC: 752489618640 , Code: 3XD-RS-NGRF-ELE50006