1 of 1 images
Eley Ammunition Eley Ammo Target .22lr 40gr. Round Nose 50-pack
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Customer Reviews
Helpful Positive Review
Excellent quality at a good price. I have been a target shooter for most of my 77 years, going back to High School. Captain of ROTC City Rifle Team. Later, member of Base Rifle team while serving in the USMC. So I feel I know GOOD Target ammo. This b...
Read More...
8/10 found this helpful
Read More...
Helpful Positive Review
Worked very good in all guns I tried it in no issues to report
1/1 found this helpful
Helpful Positive Review
Good moderately priced ammo. Tight groups from my gun. I will be buying more
1/1 found this helpful
Most Recent Reviews
Not good for my CZ 457, very big circle of the target, not good at all
Most Recent Reviews
This target ammo works great in both a Ruger Mark II Government and a Ruger Mark IV pistols I have Volquartsenized. Plus, I shoot it regularly in a CZ457MTR for bench rest shooting. Great ammo at a great price that is regularly on sale. I've shot sev...
Read More...
Read More...
- Number of Rounds:
- 50
Code: 40P-ARM-A03190-03190
MPN: 03190
UPC: 650911031909
List: $20.52Save 56%
$0.18/Round
$8.99
Product Info for Eley Ammunition Eley Ammo Target .22lr 40gr. Round Nose
Buy Eley Ammunition Eley Ammo Target .22lr 40gr. Round Nose online at OpticsPlanet. This Eley Ammunition Ammunition features Round Nose (RN) bullets that deliver strong stopping power, pinpoint accuracy, and predictability. With premium brass cases packed with round nose (rn) bullets, you’ll deliver suited results for target. With special offers on Ammunition and other top-tier rifle ammo from trusted brands like Eley Ammunition, you’re sure to find the perfect firepower for the hunting grounds or the range. Stock up today to save big on ammo and other top-tier tactical, hunting, and outdoor gear at OpticsPlanet.
Specifications for Eley Ammunition Eley Ammo Target .22lr 40gr. Round Nose:
| Manufacturer: | Eley Ammunition |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Number of Rounds: | 50 |
| Bullet Type: | Round Nose (RN) |
| Bullet Weight: | 40 grain |
| Cartridge Case Material: | Brass |
| Muzzle Velocity: | 1085 ft/s |
| Application: | Target |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | None |
| Primer Style: | Rimfire |
| Dimensions: | 1.20 X 1.60 X 3.00 in |
| Velocity: | 1085 fps |
| Width: | 1.6 in |
| Height: | 1.2 in |
Package Contents:
- Eley Ammunition Eley Ammo Target .22lr 40gr. Round Nose 50-pack
Eley Ammunition Eley Ammo Target .22lr 40gr. Round Nose Orderable Models
List of Orderable Models
- Eley Ammunition Eley Ammo Target .22lr 40gr. Round Nose 50-pack , MPN: 03190 , UPC: 650911031909 , Code: 40P-ARM-A03190-03190
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare