Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Quantity:
- 1
- Additional Features:
- front pocket for gloves, a large main compartment and several instrument compartments
- Included Accessories:
- Standard
Code: HG4-FAA-ESRR4-522
MPN: 522
Product Info for EMI Search and Rescue Response Holster Set Holster Only
The specifically designed over-sized holster includes a front pocket for gloves, a large main compartment and several instrument compartments. It has a quick release Velcro type belt loop. It fits belts up to 2-1/4".![]()
Specifications for EMI Search and Rescue Response Holster Set Holster Only:
| Manufacturer: | EMI |
| Color: | Black |
| Quantity: | 1 |
| Additional Features: | front pocket for gloves, a large main compartment and several instrument compartments |
| Included Accessories: | Standard |
| Size: | One Size |
| Width: | 2.75 in |
| Length: | 8.5 in |
| Height: | 5 in |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
Features of EMI Search and Rescue Response Holster Set Holster Only:
- measures 8-1/2"x5"x2-3/4".
Package Contents:
- EMI Search and Rescue Response Holster Set Holster Only
EMI Search and Rescue Response Holster Set Holster Only Orderable Models
List of Orderable Models
- EMI Search and Rescue Response Holster Set Holster Only, Black, 522 , MPN: 522 , Code: HG4-FAA-ESRR4-522