Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Energizer Dock and Go Battery Charger CHPCWB-4 has been discontinued by Energizer and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Battery Chargers yourself to try and find the perfect replacement for you!
This model of Energizer Battery Chargers is discontinued and no longer available. Please, choose from our wide selection of other Battery Chargers from Sakar or Energizer on our site.
Product Info for Energizer Dock and Go Battery Charger CHPCWB-4
The Energizer Dock and Go Battery Charger CHPCWB-4 will charge 4 AA or AAA batteries in less than 3 hours. Its small charging pods fit in a pocket or purse. A charge status indicator lets you know when the batteries are ready.![]()
Specifications for Energizer Dock and Go Battery Charger:
| Designation: | Dock and Go |
| Color: | Black and Silver |
| Shutoff Mechanism: | Timer (240 minutes +/- 10 minutes) Delta V Detection |
| Charging Current: | AA 1000mA x 2 per channel, AAA 400mA x 2 per channel |
| Top Off Charge: | 55mA 4 hours |
| Adapter Input Rating: | 100-240VAC, 50/60Hz |
| Adapter Input Power: | 17W |
| Charger Input Rating: | 12VDC |
| Typical Weight: | 165 grams (5.3 oz.) |
| Rev Polarity Protection: | Yes |
| Primary Battery Detection: | Yes |
Features of Energizer CHPC Dock and Go Battery Charger:
- Charges up to 8 NiMH AA or AAA batteries in pairs
- 3 Step LED Charging Indicators (red, green, amber)
- Universal Voltage
- Two Stage Charge
- Primary Battery Detection
Package Contents:
- Energizer Dock and Go Battery Charger CHPCWB-4
- 2 Portable Charging Pods - one for home and one to go
- 4 2500 AA Energizer Batteries
Related Products to Energizer Dock and Go Battery Charger CHPCWB-4
Energizer Dock and Go Battery Charger CHPCWB-4 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Energizer Dock and Go Battery Charger CHPCWB-4 , MPN: CHPCWB-4 , Code: EZ-CR-CHPCWB-4