Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Energizer Simple Battery Charger - 4 Batteries has been discontinued by Energizer and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Battery Chargers yourself to try and find the perfect replacement for you!
This model of Energizer Battery Chargers is discontinued and no longer available. Please, choose from our wide selection of other Battery Chargers from Sakar or Energizer on our site.
Product Info for Energizer Simple Battery Charger - 4 Batteries
The Energizer AA/AAA/9V Simple Battery Charger CHCCWB-2 can be taken on any kind of trip and keep both your AA, AAA, and 9 Volt batteries powered up and ready to go for your portable electronics.![]()
Available options for Energizer Simple Battery Charger:
- CHCCWB-2: Energizer AA/AAA/9V Simple 2 Battery Black and Silver Battery Charger
Specifications for Energizer Simple Battery Charger CHCCWB-2:
| Designation: | Simple AA/AAA/9v |
| Color: | Black and Silver |
| Charge Capability: | 1 to 4 AA, 1 to 4 AAA, 1 or 2 9Volt |
| Shutoff Mechanism: | Timer Control Auto Shutoff (8.5 hours) |
| Charging Current: | 360mA for AA, 150mA for AAA, 3 to 5mA for 9V |
| Trickle Charge: | 50mA for AA, 25mA for AAA, 3 to 5 mA for 9V |
| Input Rating: | 100-240V AC 50/60Hz 5W |
| Typical Weight: | 100 grams (3.53 oz.) |
| Dimensions: | 37 x 109 x 65 (H x L x W) |
Features of Energizer Simple AA AAA and 9V Battery Charger CHCCWB-2:
- Unique and modern design
- LEDs indicate charge status
- Charges AA-AAA-9V NiMH rechargeable batteries individually
- Reverse Polarity Protection Safety Timer to prevent over charge
Package Contents:
- Energizer AA/AAA/9V Simple Battery Charger CHCCWB-2
Related Products to Energizer Simple Battery Charger - 4 Batteries
Energizer Simple Battery Charger - 4 Batteries Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Energizer Simple Battery Charger - 2 Batteries , MPN: CHCCWB-2 , UPC: 039800056627 , Code: EZ-CR-SimpleCharger-CHCCWB-2
- Energizer Simple Battery Charger, 4 Batteries CHCCWB-4 , MPN: CHCCWB-4 , UPC: 039800051349 , Code: EZ-CR-SimpleCharger-CHCCWB-4