Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Energizer Value Battery Charger CHVCWB-4 has been discontinued by Energizer and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Battery Chargers yourself to try and find the perfect replacement for you!
This model of Energizer Battery Chargers is discontinued and no longer available. Please, choose from our wide selection of other Battery Chargers from Sakar or Energizer on our site.
Product Info for Energizer Value Battery Charger CHVCWB-4
The Energizer Value Battery Charger CHVCWB-4 has the ability to charge two or four AA and AAA NiMH batteries all at the same time or in pairs.![]()
Specifications for Energizer Value Battery Charger CHVCWB-4:
| Designation: | Value Charger |
| Color: | Silver |
| Shutoff Mechanism: | None |
| Charging Current: | AA - 190mA, AAA - 90mA |
| Trickle Charge: | None |
| Input Rating: | 120VAC, 60Hz |
| Input Power: | 6W |
| Typical Weight: | 184.3 grams (5.9 oz.) |
| Dimensions(mm): | 132 x 70 x 57 (H x L x W) |
| Rev Polarity Protection: | Yes |
| Primary Battery Detection: | None |
Features of Energizer CHVCWB-4 Value Battery Charger:
- Charge 2 or 4 NiMH AA's or AAA's
- LED Indicators
- Compact Design
- Value Priced
- Fold-out Plug
Package Contents:
- Energizer Value Battery Charger CHVCWB-4
Related Products to Energizer Value Battery Charger CHVCWB-4
Energizer Value Battery Charger CHVCWB-4 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Energizer Value Battery Charger CHVCWB-4 , MPN: CHVCWB-4 , Code: EZ-CR-CHVCWB-4