Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.25 in
- Blade Material:
- Carbon Steel
- Additional Features:
- Lanyard Hole., Pocket Clip.
- Color:
- Black
Code: 4J0-KN-EOS096-MININAUTILUSBLACKOUT
MPN: EOS096 MINI NAUTILUS BLACKOUT
UPC: 871373564792
Product Info for EOS Mini Nautilus Framelock 096 3.25 in Carbon Steel Folding Knife
5" (12.7cm) closed. 3.25" (8.26cm) black coated CPM S90V stainless blade. Black titanium handle with carbon fiber onlay. Extended tang. Lanyard hole. Pocket clip. Thumb pull. Boxed.![]()
Specifications for EOS Mini Nautilus Framelock 096 3.25 in Carbon Steel Folding Knife:
| Manufacturer: | EOS |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Closed Length: | 127 mm |
| Blade Material: | Carbon Steel |
| Additional Features: | Pocket Clip., Lanyard Hole. |
| Weight: | 0.58 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
Package Contents:
- EOS Mini Nautilus Framelock Blk
EOS Mini Nautilus Framelock 096 3.25 in Carbon Steel Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- EOS Mini Nautilus Framelock 096 3.25 in Folding Knife, MININAUTILUSBLACKOUT , MPN: EOS096 MINI NAUTILUS BLACKOUT , UPC: 871373564792 , Code: 4J0-KN-EOS096-MININAUTILUSBLACKOUT