Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Night Vision Generation:
- 3
- Diopter Adjustment Range:
- - 0.5 dpt
- Condition:
- New
- Image Intensifier Tube:
- Unfilmed
- Image Intensifier Color:
- White Phosphor
- Battery Quantity:
- 1
- Included Accessories:
- Standard
Code: LF-NVB-EO-L3H-BNVD-31A-S
MPN: BNG-001-A48
Product Info for L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device
One of the most sought after and frequently requested night vision products now on the commercial market-the L3Harris Binocular Night Vision Device (BNVD)!![]()
Adopted by USSOCOM as the AN/PVS-31A, the L3Harris BNVD has been in use by U.S. Special Operations Forces for several years as well as allied forces, however they have not been widely available on the commercial market.
The L3Harris BNVD is one of the lightest binocular night vision systems on the market, with unparalleled optical performance with lightweight optical lens assemblies optimized to maximize the performance of the Unfilmed 2376+ FOM (figure of merit) White Phosphor image intensifier tubes, and features both an onboard AA battery and an external power connector to be used with an external power supply.
These systems will be available with the complete 4x AA Cold Weather Battery Pack and 25" BNVS power cable with full factory warranty and customer support. Each unit will also come with factory image intensifier Tube Data Records with a minimum figure of merit (FOM) of 2376.
These units are NOT contract overruns-these are brand new manufactured units, and they will be available, though demand is expected to be extremely high.
Specifications for L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device:
| Manufacturer: | L3 |
| Magnification: | 1 x |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Length: | 4.7 in |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Weight: | 450 g |
| Battery Type: | AA Lithium, Stand Alone Lithium |
| Focus Range: | 18 in to Infinity |
| Diopter Adjustment Range: | - 0.5 dpt |
| Battery Life: | 24 hours |
| Width: | 4.2 in |
| Height: | 3.4 in |
| Finish: | Matte Black |
| Condition: | New |
| Image Intensifier Tube: | Unfilmed |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Standard |
Features of L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device:
- Manual system gain and focus adjustments for custom image quality optimization
- Lightweight ergonomic design reduces head-borne weight and decreases neck strain
- Optional diopter lenses optimize operator preference for visual acuity
- Rotating binocular design allows low profile against helmet when in stowed position and ability to use as a single monocular
- Works with currently fielded dovetail helmet mounts
- Auto OFF when stowed; resumes power when deployed
- LED indicator in left and right monocular indicates when 10 minutes or more of battery life remains
- Replaceable/upgradeable I2 tube assemblies
Package Content of L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device:
- L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device
- AN/PVS-31A BNVD Goggle
- Padded MOLLE Carry Pouch
- Rubber Eye Cups
- Sacrificial Windows
- Wilcox Amber Filters
- Remote Battery Pack
- Remote Power Cable
- Anti Fog Wipes
- Lens Covers
- Operator's Manual
L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device Orderable Models
List of Orderable Models
- L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device, Matte Black, L3H-BNVD-31A-S , MPN: BNG-001-A48 , Code: LF-NVB-EO-L3H-BNVD-31A-S
L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device, Matte Black, L3H-BNVD-31A-S , MPN: BNG-001-A48-DEMO , Code: LF-NVB-EO-L3H-BNVD-31A-S-DEMO
- L3 AN/PVS-31A Night Vision Device with Wilcox Mount, Matte Black, BNG-001-A48M , MPN: BNG-001-A48M , Code: LF-NVB-EO-BNG-001-A48M