Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 1 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
Code: ET-RDH-EOHS01-HHS-IX
MPN: HHS IX
UPC: 672294601203
Buy Together and Save
Product Info for EOTech EXPS3-DCR HWS 1x1.2-0.85in Holographic Red Dot Sight w/G45 Magnifier and STS
The EOTech EXPS3-DCR HWS 1x1.2-0.85in Holographic Red Dot Sight w/G45 Magnifier and STS was created to function as the ideally suited product for anyone needing an outstanding option..![]()
Established working with several of the most extremely sturdy and long lasting resources available, these Holographic Red Dot Sights from EOTech will present you with a product that gives you numerous years of reliability.
EOTech has been generating high quality merchandise for a very long time, and the EOTech EXPS3-DCR HWS 1x1.2-0.85in Holographic Red Dot Sight w/G45 Magnifier and STS is their very own manner of revealing just how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we make it our responsibility to get the best product for all your requirements, and featuring the EOTech EXPS3-DCR HWS 1x1.2-0.85in Holographic Red Dot Sight w/G45 Magnifier and STS is something that we're happy to offer.
Specifications for EOTech EXPS3-DCR HWS 1x1.2-0.85in Holographic Red Dot Sight w/G45 Magnifier and STS:
| Manufacturer: | EOTech |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Metal |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 1.2 - 0.85 in |
| Reticle: | 1 MOA Dot |
| Illumination Type: | Laser Diode |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR123A |
| Weight: | 25 oz |
| Mount Type: | Picatinny |
| Package Type: | Box |
Package Contents:
- EOTech EXPS3-DCR HWS 1x1.2-0.85in Holographic Red Dot Sight w/G45 Magnifier and STS
EOTech EXPS3-DCR HWS 1x1.2-0.85in Holographic Red Dot Sight w/G45 Magnifier and STS Orderable Models
List of Orderable Models
- EOTech EXPS3-DCR HWS 1x1.2-0.85in Holographic Red Dot Sight w/G45 Magnifier and STS, 1 MOA Dot, Black, HHS IX , MPN: HHS IX , UPC: 672294601203 , Code: ET-RDH-EOHS01-HHS-IX