Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
13% OFF Red Dot Sights & Accessories + 2% Bucks
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight
Be the first to experience one of the best Red Dot Sights available on the market. The new EFLX Mini Reflex Sight from EOTech is their first venture into reflex technology optics and has already surpassed the standards of RDS technology, meeting the demands of any serious shooter.![]()
Specifications for EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | EOTech |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 17 - 24 mm |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Length: | 1.9 in |
| Width: | 1.2 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 1.4 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Brightness Index: | 8 Settings |
| Quantity: | 1 |
| Switch Type: | Push Button |
| Red Dot Sights-Footprint: | Deltapoint Pro |
| Country of Origin: | USA |
Features of EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight
- Rugged aluminum housing provides durability and dependability in any battle situation.
- The large, rectangular window allows the user to find the aiming dot quick and easy and provides a greater field-of-view.
- A top loading battery makes for simple battery changes without the need to remove the optic from the pistol.
- High-tech front glass is clear and distortion free compared to other red dots that use colors and coatings to display their dot.
Package Contents:
- EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight
- Operator Manual
- Torx Wrench
- Multi Adjustment Tool
- (2) M4 Screws
- CR2032 Battery
EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight, 3 MOA Dot, Black, EFLX3RWBLK , MPN: EFLX3RWBLK , UPC: 672294700050 , Code: ET-RD-MRRD1-EFLX3RWBLK
- EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight, 6 MOA Dot, Tan, EFLX6RWTAN , MPN: EFLX6RWTAN , UPC: 672294700081 , Code: ET-RD-MRRD1-EFLX6RWTAN
- EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight, 6 MOA Dot, Black, EFLX6RWBLK , MPN: EFLX6RWBLK , UPC: 672294700067 , Code: ET-RD-MRRD1-EFLX6RWBLK
- EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight, 3 MOA Dot, Tan, EFLX3RWTAN , MPN: EFLX3RWTAN , UPC: 672294700074 , Code: ET-RD-MRRD1-EFLX3RWTAN
EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight, 3 MOA Dot, Tan, EFLX3RWTAN , MPN: EFLX3RWTAN-EDEMO , Code: ET-RD-MRRD1-EFLX3RWTAN-EDEMO-IN-B
- DEMO, EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight, 6 MOA Dot, Black, EFLX6RWBLK , MPN: EFLX6RWBLK-DEMO , Code: ET-RD-MRRD1-EFLX6RWBLK-DEMO
- USED, EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight, 6 MOA Dot, Black, EFLX6RWBLK , MPN: EFLX6RWBLK-EDEMO , Code: ET-RD-MRRD1-EFLX6RWBLK-EDEMO-SC-C
- DEMO, EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight, 6 MOA Dot, Tan, EFLX6RWTAN , MPN: EFLX6RWTAN-DEMO , Code: ET-RD-MRRD1-EFLX6RWTAN-DEMO
- USED, EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight, 6 MOA Dot, Black, EFLX6RWBLK , MPN: EFLX6RWBLK-EDEMO , Code: ET-RD-MRRD1-EFLX6RWBLK-EDEMO-IN-C
- USED, EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight, 3 MOA Dot, Tan, EFLX3RWTAN , MPN: EFLX3RWTAN-EDEMO , Code: ET-RD-MRRD1-EFLX3RWTAN-EDEMO-SC-C
- DEMO, EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight, 3 MOA Dot, Black, EFLX3RWBLK , MPN: EFLX3RWBLK-DEMO , Code: ET-RD-MRRD1-EFLX3RWBLK-DEMO
- USED EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight, 3 MOA Dot, Black, EFLX3RWBLK, EDEMO1, Used, Condition Fair , MPN: EFLX3RWBLK-EDEMO1 , Code: ET-RD-MRRD1-EFLX3RWBLK-EDEMO1
- USED EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight, 6 MOA Dot, Tan, EFLX6RWTAN, EDEMO1, Used, Condition Fair , MPN: EFLX6RWTAN-EDEMO1 , Code: ET-RD-MRRD1-EFLX6RWTAN-EDEMO1
- USED EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight, 3 MOA Dot, Tan, EFLX3RWTAN, EDEMO1, Condition Fair, Scratches , MPN: EFLX3RWTAN-EDEMO1 , Code: ET-RD-MRRD1-EFLX3RWTAN-EDEMO-SC-D
- DEMO, EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight, 3 MOA Dot, Tan, EFLX3RWTAN , MPN: EFLX3RWTAN-DEMO , Code: ET-RD-MRRD1-EFLX3RWTAN-DEMO