Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2 in
- Overall Length:
- 5.13 in
- Blade Shape:
- Drop Point
- Blade Material:
- 1095HC
- Included Accessories:
- Whistle, Fire Flint, Snap Hook, Split Rings, Paracord, Clip Plate, Hardware kit.
- Handle Material:
- Skeletonized 1095 Carbon Steel
- Blade Finish:
- Textured OD Green Powder Coated
- Handle Color:
- OD Green
- Handle Finish:
- Textured OD Green Powder Coated
- Sheath Material:
- Plastic
- Color:
- OD Green
Code: 154-KN1-BLRGK28-CAN-OD-KIT
MPN: CAN-OD-KIT
UPC: 811328022977
Product Info for Esee Candiru Fixed Blade Knife w/Kit,2in,OD Green
5 1/8" overall. 2" drop point blade. Textured OD green powder coated 1095 carbon steel construction. Skeletonized handle. Black molded belt sheath with lanyard and lashing holes. Clip plate and mounting hardware. Kit includes: paracord, cord lock, split rings, snap hook, whistle assembly and fire flint. Bulk packed.![]()
Specifications for Esee Candiru Fixed Blade Knife w/Kit,2in,OD Green:
| Manufacturer: | Esee |
| Blade Length: | 2 in |
| Overall Length: | 5.13 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | 1095HC |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Whistle, Fire Flint, Snap Hook, Split Rings, Paracord, Clip Plate, Hardware kit. |
| Handle Material: | Skeletonized 1095 Carbon Steel |
| Blade Finish: | Textured OD Green Powder Coated |
| Handle Color: | OD Green |
| Handle Finish: | Textured OD Green Powder Coated |
| Sheath Material: | Plastic |
| Weight: | 0.3 lb |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Color: | OD Green |
Package Contents:
- Esee Candiru Fixed Blade Knife w/Kit,2in,OD Green
Esee Candiru Fixed Blade Knife w/Kit,2in,OD Green Orderable Models
List of Orderable Models
- Esee Candiru Fixed Blade Knife w/Kit,2in,Drop Point,OD Green,1095 Carbon Steel,Skeletonized Handle, CAN-OD-KIT , MPN: CAN-OD-KIT , UPC: 811328022977 , Code: 154-KN1-BLRGK28-CAN-OD-KIT